Možná si myslíte, že to ještě u nás není možné. Že není možné, aby tady, v České republice seděli ve vězení nevinní lidé, kteří se znelíbili držitelům politické a ekonomické moci. Bohužel vás musíme požádat, abyste si takovou věc zkusili představit, protože podle našeho závěru je opravdu možná. Jestli tu sedí ve vězení o Vánocích lidé proto, že neodevzdali současnému předsedovi vlády svoji továrnu, tak opravdu žijeme v nebezpečné společnosti s pokřivenými principy právního státu.
Případ inženýra Kamila Jirounka sledujeme v deníku FORUM 24 již třetím rokem. Jedná se o spoluzakladatele firmy Oleo Chemical, která vyráběla biopaliva modernějšího druhu, než jsou ta, která vyrábí z řepky olejné Agrofert českého premiéra Andreje Babiše. Jirounkovo biopalivo se vyrábělo z odpadu z jatek, který by se jinak spálil. Zatímco Babišovo biopalivo je podle názoru evropských orgánů již zastaralé a upouští se od něj, tak Jirounkovo šetří mnohem více životní prostředí nižšími emisemi při výrobě.
Jirounek a jeho společník Urbánek dostali v roce 2011 nabídku, kterou asi měli radši přijmout. Babiš si chtěl tehdy koupit jejich továrnu. Oni mu ji ale neprodali. Následně se dostali do neskutečného řetězce šikanování a veřejného ostouzení, které vyvrcholilo sérií trestních oznámení a desítkami spletitých soudních případů. Chyba spočívala v tom, že po zklamání Babiše jim záhadně určité banky zhoršily úvěrové podmínky a z bryndy je vytáhl zázračný dědeček z Příbrami, miliardář Jindřich Vařeka. Netušili, že se jedná o Babišova přítele s podobnými záznamy u Státní bezpečnosti. Jde o toho samého Vařeku, který agresivním způsobem převzal firmu Františka Kajgra z Dobříše, což rovněž dlouhodobě sledujeme.
Kamil Jirounek několik let upadal do pastí Jindřicha Vařeky, který nejprve podnikatelům půjčuje miliony na investice a pak vymýšlí strategii, jak převzít jejich firmy, které posílá do insolvence.
Kamil Jirounek byl od roku 2014 mnohokrát kriminalizován a mnohokrát bylo trestní stíhání zrušeno. Opakovaně byl odsuzován a následně zprošťován viny. Naposledy v minulém roce Nejvyšší soud vydal rozhodnutí, že Jirounek sedí nespravedlivě již třetí měsíc ve vězení kvůli falešnému obvinění a nespravedlivému rozsudku o užívání padělané směnky.
Nyní byl již Kamil Jirounek podruhé zavřený do vězení, tentokrát za to, že si sám sobě vytuneloval firmu. V době zuřící antikorupční hysterie, která vedla k absurdnímu zásahu Šlachtovy jednotky na Úřadu vlády, se totiž objevilo v České televizi obvinění z úst generála Randáka, který spolupracoval s Andrejem Babišem, že Oleo Chemical jede v těžké korupci při dodávkách bionafty do Dopravního podniku v Praze. Šlachtova policejní jednotka v kuklách dokonce zatkla vedení firmy v Liberci, ale po pár dnech na příkaz soudce musela všechny zatčené pustit. Vyšetřování bylo nakonec odloženo, korupce se neprokázala. Biopaliva pro Dopravní podnik byla prokazatelně vysoutěžena nejnižší cenou.
Po letech se ale objevilo jiné obvinění. Majitelé firmy Oleo Chemical měli vyvést ze své vlastní firmy na základě smlouvy o „fiktivním“ plnění 19 milionů korun k firmě, která měla být blízká lobbistovi Ivo Rittigovi. Jednalo se o poradce Kmetě, který se zabýval obchodními vztahy a technickými normami v daném oboru. Pomohl firmě Oleo k tomu, aby se zavedla s novým zbožím na trhu. Soud má za to, že tato služba ale byla fiktivní. A proto ing. Jirounek nyní znovu sedí v ruzyňské věznici.
Konstrukce, že majoritní vlastník, který právě v té samé době, kdy hledá prostředky a investuje do inovací, posílá zároveň někomu peníze jen proto, aby jeho vlastní firma jich měla méně, je mírně řečeno absurdní. Stejně ji ale naše soudy zastávají. Vede je k tomu náhled, že fyzická osoba, která vlastní klíčový podíl v nějaké firmě, je zcela odděleným subjektem od dané firmy. Naše soudy se dívají na firmy a jejich majitele jako na nesouvisející a rozdílné osoby, a tudíž majitel firmy může být potrestán za to, že nepečoval o vlastní firmu s péčí řádného hospodáře.
Taková konstrukce může mít odůvodnění, jestliže by firma vydělávala a o podíl na zisku by snížením finanční výkonnosti firmy byl připraven minoritní společník (v tomto případě Jindřich Vařeka, kterému se podařilo dostat do firmy Oleo Chemical) a pak také stát na nižších daních. Na druhou stranu v prostředí smluvní svobody je zcela nemístné, když stát posuzuje, která smlouva uzavřená managementem je pro firmu výhodná a která nikoli. A pořídit důkaz o fiktivnosti smlouvy, tedy o tom, že něco není, je opravdu velice zvláštní úkol pro soud. Nic takového, co by to jasně doložilo, se v rozsudku nedočtete.
Kamil Jirounek byl původně v jiném případu souvisejícím s firmou Oleo odsouzen nejprve na šest let, pak byl zcela osvobozen a zproštěn viny. Nyní v dalším případu má sedět ve vězení tři roky, a to přesto, že nikomu nevznikla škoda, kromě údajných ušlých daní v zanedbatelné výši vzhledem k velikosti obratu firmy. Jedná se o člověka, který umí vybudovat továrnu, kterou mu jeho konkurenti závidí. Nás k zájmu o tento případ vedlo to, že firma Oleo Chemical se výrazně líbila předsedovi vlády, který je známý tím, že když má na nějakou firmu chuť, tak ji prostě musí mít. Příkladem jsou Kostelecké uzeniny nebo podnik sedláka Rady.
Domníváme se, že Kamil Jirounek sedí tyto Vánoce ve vězení nespravedlivě. Možná že si soudce řekl, že prodej biopaliv Dopravnímu podniku musel být nějak cinknutý, protože jinak by se nová firma nedostala k tak velkému kontraktu. To by ale za prvé znamenalo, že majitelé firmy Oleo Chemical museli zaplatit za to, aby se vůbec dostali se svým biopalivem na trh, a obecné vnímání spravedlnosti by pak nevidělo jako zločince a pachatele škody právě je, když přitom přišli o peníze. Podstatnější je ale to, že soud má v případě pochybností stát na straně obviněných a v rozsudku, na jehož základě Jirounek stráví Vánoce ve vězení, žádná jistota zločinu vůbec popsána není.
Zde je video, které jsme s Kamilem Jirounkem natočili v říjnu, kdy nastupoval podruhé výkon trestu na tři roky.
Jestli tu sedí ve vězení o Vánocích jeden muž proto, že neodevzdal současnému předsedovi vlády svoji továrnu, tak jsme opravdu v děsivé zemi.