Místopředseda Vlády ČR Andrej Babiš je všude okolo nás. Ovládá trh s potravinami, biopalivy, médii a řadu dalších oborů. Jeho vliv je děsivý. Každý z nás mu možná nevědomky dennodenně přispívá do kapsy. A proto tu máme příběh. Nejde o sci-fi, ale každodenní tvrdou realitu průměrného Čecha. Říkejme mu třeba pan Čáp.

Pan Čáp snídá. Od předešlého dne mu zbylo pár kousků dopékaných bulek ze supermarketu (Babišova společnost ProFrost). Na chléb si maže tuk Zlatá Haná (Babišovo), na namazaný chléb pokládá několik koleček salámu z Kosteleckých uzenin (Babišovo). Do kávy si přidává Tatra mléko (Babišovo). Po snídani se pan Čáp vydává na cestu do zaměstnání. Při cestě poslouchá rádio Impuls (Babišovo), u čerpací stanice tankuje palivo s příměsí (z Babišova Preolu). Na poli u silnice míjí kombajn od Agrotecu (Babišův na Babišově poli).

Pan Čáp pracuje v jedné ze společností ministra Babiše (jeho firmy zaměstnávají 34 000 lidí). K obědu ve firemní kantýně dostává čtvrtku vodňanského kuřete (Babišovo) s bramborem (Babišův), při obědě si čte Mf Dnes (Babišovo). Dočítá se v ní, že na ČSSD investigativci vyhrábli opět nějakou kauzu opřenou o úniky z policejních spisů. Na druhé a třetí straně je rozhovor s ministrem financí o tom, jak se od jeho nástupu dobře daří naší zemi. Řídí nás totiž jako rodinnou firmu. Dále se v rozhovoru dočítá, že svého střetu zájmů ministr financí nezneužívá. Prý to nemá zapotřebí.

Po práci jede pan Čáp domů. Ve večerce na rohu kupuje na ráno pár jogurtů (Babišova Olma), půlku chleba (Babišův Penam), kelímek pochoutkového salátu (Babišův Papei), olej na smažení (Babišův Preol Food), na tácku pár kousků zmraženého kuřete (Babišova Vodňanská drůbež) a balíček párků (Babišových) ke snídani.

Doma si pan Čáp vaří večeři z právě nakoupených surovin a unavený usedá k televizním zprávám na Primě. Dozvídá se, že by volby nyní s dvacetiprocentním náskokem vyhrálo ANO jeho šéfa. Že prezident Zeman ohlásil kandidaturu pro volby v roce 2018 a že na tradiční politické strany vyplavaly zase nějaké skandály. Znavený raději přepíná na hudební stanici Óčko (Babišova). Pan Čáp leží, usíná a hlavou se mu honí myšlenky, že druhý den má jít s přítelkyní na konzultaci na reprodukční kliniku (Babišovu). Nebude to nic příjemného, ale v sobotu a neděli si odpočine a přijde na jiné myšlenky. Od bratra dostal totiž poukaz na pobyt na Čapím hnízdě (Babišově). Tam mu bude dobře.

Babiš je všude. Věděli jste, že v České republice obhospodařuje 100 000 hektarů půdy, což je miliarda metrů čtverečních? To je dost, že? Povedlo se mu dostat na současnou pozici i přes jeho problematickou a nejasnou minulost (od členství v KSČ, údajné donášení StB, nejasný zdroj kapitálu na začátku podnikání, nejasné postupy při získávání některých důležitých firem, například Lovochemie, až po obludný střet zájmů, zřejmě dotační podvod a podivné machinace s miliardami korun). To ale nikoho nezajímá. Rozhodně ne premiéra Bohuslava Sobotku, který Babiše tiše toleruje, a dokonce už mluví o tom, že by ho chtěl do své případné další vlády. Že mu Babiš poslední tři roky hází pod nohy jeden klacek za druhým, mu asi nevadí. Oboustranně prospěšný vztah Babiše a Miloše Zemana je kapitola sama pro sebe. Problém zvaný Babiš nezajímá ani velký počet voličů. Pan ministr totiž ovládá ta nejvlivnější tuzemská média. Některá vlastní, na další má zákulisní vliv. Tisíce voličů sledujících mainstreamová média se ani nemohou dozvědět o tom, co se v naší zemi děje. Žijí v mlze vytvořené výše uvedenými médii.

A právě proto jsme tady kdo? (Předně děkuji filmu Samotáři za legendární hlášku)

Proto jsme tady my, nezávislí novináři z deníku FORUM 24. Píšeme o tom, o čem ostatní mlčí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora