První povolební projekt skupiny „Společně to dáme – Dobrovolníci“, která vznikla na základě skupiny „Dobrovolníci pro Jiřího Drahoše“, je dopis ombudsmanovi a tajemníkovi Etické komise Českého rozhlasu. Aktivisté se na něj obracejí kvůli skandálnímu postupu generálního ředitele René Zavorala proti investigativnímu novináři Janku Kroupovi.

„Pokud se chcete připojit a pomoci tak dobré věci, vyhraďte si prosím aspoň hodinu volného času, kdy nebudete rušeni. Nejde o žádnou petici, která by šla ,vyřešit‘ jedním podpisem. Abyste dali dohromady pár vlastních vět či odstavců, bude třeba tématu porozumět. Níže vložím pár odkazů na zdroje, z nichž jsem vycházel já. Každý solo unikátní dopis na onu Etickou komisi bude mít ohromnou váhu,“ uvádí k tomu jeden z iniciátorů akce Martin Uhlíř.

adresát

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman a tajemník Etické komise Českého Rozhlasu, místo a datum: Praha, 3. února 2018

Žádost o posouzení jednání generálního ředitele ČRo Reného Zavorala

Vážený pane tajemníku,

z titulu funkce, kterou zastáváte, se na Vás obracím v následující záležitosti. Jsem si vědom skutečnosti, že podněty Etické komisi Českého rozhlasu (ČRo) postupuje generální ředitel Českého rozhlasu. Avšak vzhledem k tomu, že důvodem mého podnětu je jednání právě pana generálního ředitele Reného Zavorala, obracím se na Vás jako občan České republiky.

Reportér Janek Kroupa loni na konci listopadu odvysílal reportáž, v níž poukázal na skutečnost, že společnost Agrofert, kterou premiér Andrej Babiš vlastní přes svěřenecký fond, na 1700 hektarů půdy, na nichž bez souhlasu majitelů hospodaří, navíc neoprávněně čerpá evropské dotace. Generální ředitel René Zavoral jej následně kritizoval pro údajnou nevyváženost a neobjektivitu. Nechal vypracovat tři analýzy, přičemž na podporu svého postoje použil jen malou část jedné z nich.

Po seznámení se všemi veřejně dostupnými relevantními materiály, vyjadřuji hlubokou nespokojenost s počínáním pana Reného Zavorala. Dle mého názoru, ač generální ředitel volá po maximální objektivitě, sám jedná zjevně manipulativním způsobem. Svým zásahem dosáhl odvedení pozornosti veřejnosti od merita kauz spojených s osobou premiéra Babiše, ale zejména tím že k vnějšímu tlaku, jemuž jsou reportéři veřejnoprávního rozhlasu vystaveni, přidává i tlak vnitřní. Dělá to na mne dojem zastrašování.

Spoléhám na názor pana Jana Pokorného, ředitele zpravodajství ČRo, kterého si vážím jako charakterního profesionála již dlouhá léta. Jeho pár dní starý výrok zní: „Jsem přesvědčený, že jsme žádný novinářský kodex neporušili. Stojím za lidmi, kteří tento materiál zpracovali, stejně jako za výsledkem práce.“

Celá věc mi v kontextu dalších událostí na politické a společenské scéně v poslední měsících silně připomíná období začátku normalizace naší společnosti z let 1969–1970, kdy cenzura zapouštěla kořínky nejprve v myslích členů strany a posléze v redakcích médií. Nepohodlní lidé byli nuceni opouštět svá místa a nahrazováni lidmi, kteří již o vedení státu referovali jen v pozitivním duchu.

Se vším respektem k úloze Českého rozhlasu jako média veřejné služby si vás dovoluji požádat, abyste podpořili redaktora Janka Kroupu a z pohledu profesní etiky posoudili jednání generálního ředitele Reného Zavorala. Právě na případech, jako je tento, se definují principy zpravodajství veřejnoprávních médií.

Těším se na Vaši brzkou odpověď.

S pozdravem

vděčný posluchač a hrdý koncesionář ČRo
Ing. Martin Uhlíř, MBA

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora