Ticho. Taková je reakce mluvčích hnutí ANO na zjištění deníku FORUM 24. Ani po dvou dnech zástupci hnutí nevysvětlili, proč si nechali natáčet účastníky nedělní demonstrace a pochodu proti Andreji Babišovi. Hnutí na akci vyslalo kameramana, který snímal jak účastníky akce, tak pořadatele, i novináře.

Mluvčí ANO Lucie Kubovičová redakci FORUM 24 neodpovídá na e-mailové dotazy, nezvedá mobilní telefon, ani pevnou linku v kanceláři. Evidentně však nezmizela. Že kameraman patřil skutečně do jejich týmu potvrdila deníku Echo 24. Na otázku, co bude hnutí se záznamem dělat, pak odpověděla: „Vůbec nic.“ Rozhodně však nejde o neznámého příležitostného pomocníka ANO. Jak se redakci podařilo zjistit, mladík v teplákách doprovází často i samotného Andreje Babiše při jeho výletech po České republice.

Putinovský binec

Znechuceni postupem Andreje Babiše jsou pořadatelé nedělní akce. „Nevím, kdo to byl ani proč tam byl, ale četl jsem, že si někdo z té dvojice fotil zvláště novináře. Pokud je to tak, bylo by to obzvláště odpudivé. Ale bohužel by mě to moc nepřekvapovalo. Andrej Babiš spolu se svým spojencem Milošem Zemanem nás přibližují agresivním praktikám vůči novinářům. Takové věci vidíme v Rusku, kde jsou nepohodlní novináři zastrašováni, pak napadáni a posléze likvidováni. Nechci zde takový ,putinovský binec‘, když by Andrej Babiš získal už veškerou moc. To byl hlavní důvod, proč jsme shromáždění organizovali,“ uvedl pro FORUM 24 Michal Majzner, jeden z pořadatelů.

Kromě toho, že postup hnutí ANO nápadně zavání praktikami komunistické StB, která si také pořizovala záběry z opozičních akcí, aby mohla později rozklíčovat, kdo se účastnil a po soudružsku se s účastníky vypořádat, může mít ANO z nedělního natáčení problém. Kdokoli z účastníků, organizátorů nebo novinářů, které mladík v teplákách natočil, se nyní může obrátit na soud. „Obecně platí, že právo zakazuje zachycovat bez svolení dotčené osoby její podobu, pokud se nejedná o zákonné výjimky. Obsahem práva na podobu je zachycení, užívání a disponování se zachycením podoby určité fyzické. Každá taková osoba má právo bránit se neoprávněnému zachycování její podoby třetí osobou,“ uvádí pro FORUM 24 známý právník zaměřující se na mediální právo Aleš Rozehnal.

Kameraman ANO pořizující záznam z nedělní demonstrace.

Jak dále vysvětlil, bez svolení se zachycením podoby či užitím podobizny je možno oprávněně zasáhnout do těchto práv pouze v případě zákonných licencí, což znamená zachycení podoby a užití podobizny k úředním účelům na základě zákona, ke zpravodajským účelům a k účelům vědeckým a uměleckým. V ostatních případech se jedná o zásah neoprávněný, přičemž není podstatné, zda zachycení podoby či užití podobizny způsobilo nebo hrozilo způsobit oprávněné osobě újmu či nikoli čili zda takový zásah byl difamující či dehonestující.

Mluvčí Agrofertu potvrdil, že tam kameraman nebyl jako novinář

„Neoprávněným totiž bude jakýkoli zásah do práva na podobu, který je učiněn bez svolení oprávněné osoby, s výjimkou případů, na které se vztahuje zákonná licence. Zachycení podoby nebo užití podobizny v rámci zpravodajské licence je takové zachycení či užití bez souhlasu oprávněné osoby, které je prováděno v rámci tiskového, filmového nebo televizního zpravodajství. Pokud se však jedná o zachycení podoby osobou, která tak nečiní pro provozovatele televizního vysílání nebo pro vydavatele periodického tisku a které tudíž nemá být užito v rámci zpravodajství, jedná se o zachycení neoprávněné,“ uzavírá Aleš Rozehnal.

Vzhledem k tomu, že mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku Echo 24 řekl, že kameraman nebyl z Agrofertu, pod který patří také Babišovo vydavatelství Mafra, je jasné, že na akci kameraman nebyl jako novinář, ale skutečně jako informátor hnutí ANO, a tedy že záznam nepořizoval pro účely televizního nebo novinového zpravodajství, nýbrž pro soukromé účely hnutí ANO, jehož předsedou je Andrej Babiš.

Nedělní demonstrace a pochod  byly reakcí na Babišovo nevěrohodné vysvětlování, kde vzal miliardu korun na nákup dluhopisů své firmy. Samotná transakce je pak některými ekonomy považována za obcházení povinnosti platit daně. Premiér Bohuslav Sobotka v této souvislosti uvedl, že Babiš „ojebal stát“. Účastníci nedělní demonstrace po Babišovi požadují transparentní vysvětlení, nebo jeho odchod z Vlády ČR.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!