Zatímco zástupci TOP 09 a ODS se jasně vyjádřili v tom smyslu, že povolební spolupráce s ANO je pro ně nepřijatelná, KDU- ČSL tradičně kličkuje. Pavel Bělobrádek v jednom týdnu dvakrát prohlásil, že kolaice s ANO je pro ně přijatelná, ale jen pokud bude bez Babiše. Toho prý ve vládě nechtějí. Dokonce ve vládě s Babišem už Bělobrádek nechce být.

To bude mít po volbách těžké. V každé koalici, kde bude ANO, bude i Babiš. Je velice naivní a úsměvné myslet si, že Bělobrádek řekne den po volbách vítěznému Babišovi: Tak my s vámi do koalice půjdeme, ale vy tam nebudete, jo? A Babiš mu na to odpoví: Jasně, sám jsem to chtěl navrhnout, jdu z politiky, když to říkáte, pane předsedo Bělobrádku. A předá stranu někomu, na koho „absolutně nemá vliv“, třeba panu Vondráčkovi nebo panu Brabcovi. Tak nějak si to asi lidovci představují.

Jenže je čeká zcela odlišná situace. Pokud Babiš vyhraje a bude KDU-ČSL potřebovat, rozhovor bude vypadat zhruba takto. Bělobrádek: Tak my s vámi do koalice půjdeme, ale vy tam nebudete, jo? Babiš? Čo? Čo si to dovoluješ ty k**** ***** *******? Jak bez Babiša? Co je to za kámpáň? Já jsem snížil státní dluh! Ják bez Babiša ty ******? Vek já ti něčo poviem ty ****** vidiš toto? (vytahuje z aktovky složku s nápisem Bělobrádek). A toto? (vytahuje ze složky několik papírů). Chceš byť ministrom? Chceš? Tak koalice bude! Vek ne, tak ti povedám, že tady (ukazuje telefon) mám už desať správ od Čuňka, ktorý chce koalicu hneď a bez teba! Rozumieš?

Takhle nějak to vyjednávání o koalici s ANO bez Babiše bude vypadat. Způsoby, jakými s koaličními partnery Babiš komunikuje už nyní, popsal v Otázkách Václava Moravce sám Pavel Bělobrádek. Řekl, že své koaliční partnery přímo na jednání oslovuje majitel ANO výrazy, které vulgárním způsobem označují dámské přirození.

Pavel Bělobrádek bude po volbách v těžké situaci. Dost možná skončí jako předseda. Babiš se odmítne vzdát postu předsedy. Lidovci budou nejednotní. Bělobrádkovo křídlo se bude koalici zřejmě bránit, avšak postavy typu Jiřího Čunka, nebo Mariana Jurečky se už nyní těší na případné vládní posty a nadšeně budou koalici s údajným dotačním podvodníkem prosazovat.

Naplňuje vláda s ANO heslo KDU-ČSL, které zní Zodpovědně?

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora