Ačkoliv se zdálo že se KDU-ČSL poučila ze svého čtyřletého působení ve vládě, kde si nechala přerůst přes hlavu Andreje Babiše, patrně to neplatí. Po úterních výrocích Pavla Bělobrádka je jasné, že by lidovci opět rádi získali vládní angažmá a všechny argumenty proti, které použili v přechozích týdnech, vzaly za své.

„Nebyli jsme pozvaní k jednání, pokud bude zájem jednat, jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a podpořit i menšinovou vládu,“ řekl iDnes.cz šéf KDU-ČSL. Jasně tak deklaroval, že to se změnou lidovecké politiky nebude až tak žhavé. Přestože se poslední dny v rámci Demokratického bloku profilovali jako důrazná opozice, nyní je vše jinak a připravenost sloužit oligarchovi je jasně zřetelná.

Najednou lidovcům nevadí, jak se Babiš chová po vyhraných volbách, nekritizují koalici ANO, SPD a KSČM, neprohlašují nic o nepodpoření menšinové vlády. Jsou prý připraveni. Připraveni opět zametat cestu miliardáři, kterému nejde o nic jiného, než získat víc peněz pro svůj Agrofert a zároveň být autoritativním předsedou vlády, kterého všichni poslouchají.

Jestli si mnozí, včetně prezidenta Zemana, mysleli, že některé strany ustoupí ze svých postojů až po možném nepodařeném prvním vládním pokusu, lidovci dokázali, že ustoupí ještě dříve. Stejně jako další spráskaný koaliční partner ČSSD, který také hovoří o podpoře Babišovy vlády.

Hrdinství nikdy nepatřilo k výrazným povahovým vlastnostem lidovců, ale jejich současné stanovisko je zbabělé. Demokratický blok mohl znamenat nutnou pojistku proti všemocnému vládnutí Andreje Babiše, ale jeden člen už prchá a hodlá se zařadit do stáda, které půjde za jediným vůdcem.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora