Palmový olej je téma, které se probírá více než kdy dřív. Na jedné straně stojí velké korporace, jež ho nakupují ve velkém a nechtějí se ho vzdát. A na straně druhé jsou zapálení mladí teenageři. Rozhněvaní ekologové. Zastánci práva zvířat. Starostlivé maminky nebo lidé, kterým není jedno, jak bude Země vypadat za 20 let. Jaké výhody a nevýhody má pro nás? A co to vlastně ten palmový olej je?

Kde se palmový olej získává?
Vyrábí se z palmy olejné, která potřebuje k pěstování správné klima. Vlhkost a teplotu.  Pro pěstování je pro ně nejvhodnější půda tropických deštných pralesů. A právě ty se vypalují a kácí se ve velkém. Podle odhadu by v roce 2020 mělo ubýt na Borneu až 98% pralesa.

Proč na něj firmy nedají dopustit?
Palmový olej má pro výrobce skvělou konzistenci. Je tuhý i za pokojové teploty a tak je jeho trvanlivost delší. Přidává se do sladkostí, polev, brambůrek, krémů, mýdel, instantních jídel,  ale i do biopaliv. Hlavní důvod je jeho cena. Je nejlevnějším olejem na trhu, proto se ve velkém kupuje a je přidáván do výrobků.

Jaký vliv má na zdraví člověka?
Na zdraví člověka má palmový olej negativní vliv. Samotný palmový olej přispívá ke tvorbě „zlého“ cholesterolu v krvi, protože neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze ty nebezpečné nasycené. Zdraví obyvatel zemí, kde se palma olejná pěstuje, se rapidně zhoršilo. Kouř z vypalování má nebezpečné dopady na ovzduší. Infekcí dýchacích cest bylo postiženo v Indonésii už půl milionu lidí.  A každým dnem přibývají další.

Proč je pro přírodu tak nebezpečný?
Kvůli vypalování pralesů narůstá počet požárů. Tento rok je extrémně suchý a tak se požáry vymykají kontrole. Na přírodu to má negativní dopad, protože v pralesích žije mnoho ohrožených druhů zvířat, které zbytečně přichází o svůj domov a ve většině případech i o život. Nejvíce ohrožení jsou orangutani. Pracovníci na plantážích je úmyslně zabíjí, aby jim nepřekáželi. Stává se, že jsou často nacházeni násilně usmrceni a jejich těla jsou v zuboženém stavu. Velkým problémem je také přimíchávání palmového oleje do biopaliv. Roste po nich poptávka a tím se opět zvyšuje poptávka po palmovém oleji. Evropská unie nyní  schválila postupné navyšování biologické složky v naftě na sedm procent. S tímto schválením se počítá s větší poptávkou po palmovém oleji.

Bojkot se vyplácí
Miliony lidí po celém světě už řekli své NE palmovému oleji. Bojkotují palmový olej a tlačí na firmy, aby se zřekly palmového oleje ve svých výrobcích.

A zabírá to.  Například firma Emco omezila použití palmového oleje ve svých výrobcích a jedná s firmami, které pro ni vyrábějí polevy, aby suroviny v nich použité palmový olej neobsahovaly. Řetězec Kaufland se na webu pyšní tím, že do svých výrobků palmový olej také nedává. Máte-li chuť na zmrzlinu od značky Prima a nejíte „palmáč“, tak i tu si můžete dát zcela bez obav. Firma kvůli nářkům od zákazníků již palmový olej do svých zmrzlin nedává. Existuje však nespočet firem, které s tímto trendem nesouhlasí a palmový olej používají stále.

Pokud je pro vás těžké orientovat s,e v jakých potravinách je, nebo není palmový olej, stránka bezpalmovehooleje.cz vám přesně vyfiltruje potravinu, kterou hledáte. Stačí zadat kategorii a obchod, ve kterém chcete potravinu koupit.

Nákup potravin s palmovým olejem či jeho bojkot je nyní už na vás.