Ford v příštích pěti letech vsadí na elektřinu. Připravuje dvanáct nových hybridních modelů, včetně Mustangu Hybrid a F-150 Hybrid. Slibuje také jeden čistý elektromobil, malé SUV s dojezdem 300 mil (482 km) na jedno nabití.

Ford oznámil, že připravuje 13 “elektrifikovaných” aut v příštích pěti letech. „Investice Fordu a rozšiřování aktivit v této oblasti vycházejí z našeho přesvědčení, že nabídka elektrifikovaných automobilů bude do patnácti let v celosvětovém měřítku širší než nabídka vozů poháněných běžnými spalovacími motory,“ říká Mark Fields, prezident Ford Motor Company.

Všechny nové modely zatím neznáme, Ford jich zatím oznámil jen několik. Nás zaujala hlavně příprava hybridní verze legendárního sporťáku Mustang, který se má dostat na trh v roce 2020. Hybridní pohon dostane také velký pickup F-150 nebo dodávka Transit Custom, která se bude prodávat jako plug-in hybrid, půjde tedy nabíjet ze zásuvky.

Další zajímavou ohlášenou novinkou bude plně elektrické malé SUV. Jeho dojezd na jedno nabití by měl být už použitelný v běžném provozu, má totiž ujet přes 300 mil (482 km). Na trh se dostane rovněž v roce 2020 a prodávat se bude v Severní Americe, Evropě i Asii.

Ford navíc předpokládá, že u jeho plug-in hybridů budou lidé stejně většinou jezdit jen na elektřinu. Z dat od svých zákazníků ví, že 88 procent z nich obvykle denně nenajede víc než 100 km, na což jejich baterie postačí, pokud je plně nabitá. Ford se chce také věnovat rozvoji souvisejících služeb, jako je správa elektrických flotil, plánování tras nebo telematická řešení.

Co Ford představí? Elektrické SUV a několik hybridních aut

  • Nové, plně elektrické malé SUV s plánovaným zahájením prodeje v roce 2020. Bude se prodávat v Severní Americe, Evropě i Asii. Dojezd na jedno nabití by měl činit více než 300 mil (482 km)
  • Velkosériově vyráběný autonomní vůz určený pro komerční poskytovatele ride-sharingových služeb, zpočátku v Severní Americe. Na trh přijde v roce 2021
  • F-150 Hybrid – hybridní varianta nejprodávanějšího pick-upu. Od roku 2020 se bude prodávat v Severní Americe a na Středním Východě. Díky hybridnímu pohonu bude moci sloužit i jako mobilní generátor elektřiny
  • Mustang Hybrid – nabídne výkon na úrovni motoru V8, ale s ještě vyšším točivým momentem v nízkých otáčkách. Uveden na trh bude v roce 2020, nejprve v Severní Americe
  • Transit Custom Plug-in Hybrid – od roku 2019 bude v prodeji v Evropě
  • Dva nové policejní modely s hybridním pohonem, určené pro mimoevropské trhy