Výběr oděvu je pro někoho hra, otázka vyjádření sebe sama na poli kreativity, pro jiného nutné zlo, praktickou věcí v rámci každodennosti. Pravdou ovšem je, že to, co člověk nosí na sobě, o něm často vypovídá víc, než by si mohl myslet. Šaty dělaj‘ člověka.

Charakteristika české ulice: uniformita

Naše kultura odívání je stále hluboce poznamenaná dlouhým obdobím socialismu. Za totality byla móda nedostatkovým zbožím, oděvy se vyznačovaly uniformitou, kdo chtěl vypadat jinak, nezbylo mu než si oděvy ušít či uplést. Přestože v dnešní době nabízí oděvní trh nepřeberné množství střihů, tvarů, materiálů, vzorů a barev, šedočerná nuda v českých ulicích stále přetrvává.

Při oblékání Češi bohužel dbají především na komfort a praktičnost, volí tlumené nevýrazné barvy, typickým znakem je strohost a jednoduchost. Za oblečení se neutrácejí horentní sumy, na kvalitu materiálu si lidé v Česku nepotrpí. Většina dává přednost levné nekvalitní konfekční módě. Hlavně nevyčnívat z davu, to je to, co je v tuzemsku důležité.

Kudy vede cesta?

Ve své podstatě sklon ke strohosti a neutrálním barvám není na škodu, naopak konvenuje se soudobým světovým trendem minimalismu, který se vyznačuje jednoduchými liniemi, skromností, monochromatismem, čistotou stylu. Přehnaná zdobnost, typická pro východní národy, Čechům prostě nikdy nebyla a nebude blízká. Přesto – lidé na východ i západ od nás zkrátka o módě a odívání přemýšlejí. A z toho by si měli vzít příklad i obyvatelé naší země.

Móda a odívání je součástí životního stylu. Není nutné podléhat sezónním trendům, šatní skříně nemusejí praskat ve švech. Je ale důležité naučit se vnímat módu ve společenském kontextu. Skrze oblečení je vyjadřováno postavení, osobnost i charakter. Dobře padnoucí střihy, kvalitní materiály, vhodně zvolený oděv k dané příležitosti, to jsou základní kameny, na kterých by měl každý stavět.

Češi rozhodně mají potenciál stát se dobře oblékaným národem. Je zde řada špičkových oděvních návrhářů a designérů, kteří mohou inspirovat. K tomu bude však nutné začít vnímat módu jako prostředek, který podtrhne osobnost a přispěje ke kultivaci společnosti. Rezignovat na vzhled je prvním krokem k tomu rezignovat na život.