Sportovní sedan se značkou Kia? Není se čeho bát. Na jeho vývoj dohlížel bývalý šéf BMW divize M, takže má šestiválec, pohon zadních kol, na stovku zrychlí za 5,1 sekundy a rozjede se až na 269 km/h. To si necháme líbit.

Korejská Kia příští rok pustí do světa sportovní sedan se splývavou zádí Kia Stinger, který má ambici konkurovat prémiovým autům jako Audi A4, Infiniti Q50 nebo BMW 4 Gran Coupé. Zdá se přehnané, ale pokud Kia nabídne zábavné auto, může to být trefa do černého. Takových moc není.

A my Korejcům věříme, na vyladění Stingeru totiž dohlížel Albert Biermann, který předtím 30 let pracoval v BMW, mimo jiné jako šéf divize M. Jízdním vlastnostem Stingeru se věnovali dlouho. „Po vzniku koncepčního modelu GT následovaly roky ladění a cizelování na proslulém okruhu Nürburgring. Jako posedlí jsme věnovali pozornost i těm nejdrobnějším detailům, a výsledek je tak prostě senzační,“ říká Orth Hedrick z americké Kie.

Zadokolka s šestiválcem

Kia Stinger bude mít pod kapotou vidlicový šestiválec Twin Turbo s objemem 3,3 litru, výkonem 365 koní a točivým momentem 510 Nm. Parametry jsou skvělé: stovka za 5,1 s a maximální rychlost 269 km/h. Slabší verze dostane dvoulitrový čtyřválec, ani jeho 255 koní a 353 Nm nevypadá špatně. Oba motory budou spojené s osmistupňovým automatem.

Skvělá zpráva je že Stinger bude mít pohon zadních kol. Čtyřkolku dostanete za příplatek, ale má být vyladěná tak, aby jízda byla zábavná. To pánové z BMW umí. V nabídce bude také samosvorný diferenciál a brzdy Brembo. Stinger dostane nastavitelné odpružení DSDC s pěti režimy jízdy (Eco, Sport, Comfort, Smart a Personal).

V nabídce bude i plno výbavy, jako head-up displej nebo audiosoustava Harman/Kardon s patnácti reproduktory. Na trh v USA dorazí příští rok, zda podívá i do Evropy zatím nevíme.