Letošní první Dyzajn market nabídne jako každý rok bohatý doprovodný program a přes 200 českých i zahraničních designérů. Největší prodejní výstava autorské tvorby se uskuteční o víkendu 18. a 19. března na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově.

Svou tvorbu zde představí například šperkaři Hanuš Lamr či Eliška Lhotská, kteří byli nominováni na prestižní ceny Czech Grand Design 2016. Nově se zúčastní i značka kožené obuvi Vasky, tašky a kabelky nabídne například BODLINE. Hojná bude i účast módních designerů, dámské oblečení představí značka Black Mountain. Ruční práci s charitativním přesahem budou zastupovat projekty Sweeter či Elpida – ponožky od babičky. “V těchto dnech usilovně pracujeme, pečlivě vybíráme a oslovujeme designéry, kteří jsou v Čechách a designových kruzích oceňováni nejvyššími cenami a někteří z nich i letos nominováni na cenu Czech Grand Design. Těm nabízíme příležitost prezentovat svou tvorbu právě v těchto rozšířených vnitřních prostorách, a pevně věříme, že nám vše vyjde tak, jak si představujeme,” uvedla koordinátorka akce Olga Velíšková.

Mimo pestrou přehlídku zajímavých designérů Dyzajn market každoročně nabízí svým návštěvníkům zajímavý doprovodný program, zahrnující hudební i divadelní představení, workshopy nebo autorská čtení. „Tentokrát přivítáme známého spisovatele Josefa Formánka, který bude předčítat ze své nové knihy Dvě slova jako klíč, a s básněmi v poklidných tempech nás seznámí Jonáš Zbořil,” upřesňuje Kolja Ivaskiv, dramaturg doprovodného programu Dyzajn marketu. Pro děti budou připraveny kreativní dílny, ve kterých si budou moci vytvořit vlastní pexeso a velikonoční přání, workshop Filmového muzea NaFilM umožní vrátit se pomocí virtuální reality o sto let zpátky do tajuplného světa prvních filmových projekcí. Módní nadšenci si pak budou moci vyrobit vlastní filcové papuče.

Součástí je i jednodenní kulturní akce Minidyzajn, která se uskuteční již tuto sobotu 18. února v prostorách Knihovny Václava Havla, během níž se představí dvacet designérů a tvůrců, kteří v moderovaných rozhovorech nechají nahlédnout do procesu designové tvorby. „Každý dyzajnový kousek, který mám doma, má pro mě vysokou hodnotu a mám k němu jakýsi vztah, který je úplně jiný než k oblečení z běžných nadnárodních řetězců. Pokaždé, když si návrhářův kousek oblékám, beru na sebe jeho příběh. Zdobím-li se originálním šperkem, vždy věřím, že jeho autenticita i příběh toho, kdo jej stvořil, mi dá inspiraci, motivaci, nebo intuici k tomu, co ten den potřebuji zvládnout,“ uvedla zakladatelka Dyzajn marketu Terezie TunkováMódní design bude zastupovat značka streetwearového oblečení HANK nebo značka dámské sportovní módy Goci. V rámci akce se uskuteční i dva workshopy, v odkazu k místu konání proběhne i tematická četba z vybraných děl Václava Havla.