Slavný francouzský obuvník neuspěl u švýcarského soudu se žádostí o registraci ochranné známky rudých podešví. Vysoké lodičky s ikonickou rudou podrážkou jsou přitom charakteristické právě pro značku Christian Louboutin. O výsadní právo pro užívání červené barvy na podrážky návrhář bojuje již několik let po celém světě.

Nejvyšší federální soud v Lausanne potvrdil rozsudek z dubna loňského roku, který červené podešve označil za dekorativní prvek a proti němuž se návrhář luxusní obuvi odvolal. Neúspěšnou bitvu o ochrannou známku vede Louboutin ve Švýcarsku již od roku 2010.

Otázkou, zda je možné považovat barvu za ochrannou známku, se bude zabývat i Soudní dvůr Evropské Unie. V souvislosti s kauzou louboutinovských červených podrážek mu žádost o rozhodnutí podal nizozemský soud v Haagu. Ten v roce 2013 rozhodl ve prospěch Christiana Louboutina proti žalované společnosti Van Haren Schoenen, jež byla následně nucena ukončit výrobu obuvi s rudou podešví. Soudní spory vyhrála značka Louboutin i v dalších zemích, mimo jiné v Číně nebo Rusku.

Mediálně ostře sledovaná byla především kauza mezi Louboutinem a další luxusní francouzskou značkou, Yves Saint-Laurentem, který v roce 2011 představil lodičky v červené barvě, včetně podrážky. Započal tak více než dvouletý spor o to, zda v módním průmyslu může barva plnit funkci ochranné známky. Byť tento spor skončil oboustranným kompromisem, odpověď na palčivou otázku nepodal.

Christian Louboutin ovšem není jediný, kdo se na poli módního průmyslu domáhá výhradního užívání specifické barvy ke konkrétním účelům. Dlouhodobý spor o ochrannou známku světle modrých krabiček na šperky vede i proslulé americké klenotnictví Tiffany & Co.