Dlouho očekávané oznámení přišlo dnes ráno. Francouzská automobilka PSA Group koupí od amerického koncernu General Motors ztrátový Opel. Transakcí za 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy Kč) vznikne evropská automobilová dvojka za německou skupinou Volkswagen. GM se Opelu zbavuje po 88 letech.

PSA Group vyrábí značky Peugeot, Citroën a DS, teď k nim ještě přibude Opel a jeho britská divize Vauxhall. Spojená společnost chce vyrábět ročně přes pět milionů vozů ročně. Loni skupina PSA prodala 3,15 milionu vozů. PSA očekává ze spojení do roku 2026 roční úsporu 1,7 miliardy eur, uvedla dnes francouzská automobilka podle agentury Reuters.

Druhý největší v Evropě

Spojením PSA s evropskou divizí GM vznikne skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu a vystřídá francouzský Renault na pozici druhé největší evropské automobilky. Největší je Volkswagen, který má na evropském trhu podíl 24 procent.

Transakci od počátku provázejí obavy z propouštění, GM v Evropě zaměstnává na 12 výrobních závodech kolem 38.000 lidí, z toho zhruba polovinu v Německu. V Británii má GM asi 4500 zaměstnanců. Šéf PSA Carlos Tavares slíbil, že bude ctít dosavadní závazky GM vůči výrobě a zaměstnanosti.

Automobilky v problémech

Dnes PSA nakupuje, přitom ještě před třemi lety se sama nacházela v potížích. Tenkrát si nechala pomoci francouzským státem společně s čínským investorem, automobilkou Dongfeng Motor.

Opel se dostal do problémů v době světové finanční krize. GM uvažovala o jeho prodeji, nakonec se ho ale rozhodla restrukturalizovat. Opel doufal, že do loňska se vymaní ze ztrát, za minulý rok ale utrpěl další ztrátu 257 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč). Firma loni zvýšila prodej na evropském trhu o zhruba čtyři procenta na 1,16 milionu vozů, což bylo maximum od roku 2011.

PSA v České republice provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220.000 vozů.