V Nové budově Národního muzea v Praze se můžete na chvíli přenést v čase! Na výstavě Retro uvidíte desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci. Šaty jsou představeny v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci. Vše je zasazeno do dobových kulis, které propojují módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním. Kromě prohlídky modelů se můžete těšit i na bohatý doprovodný program v podobě módních přehlídek, textilních workshopů nebo soutěžních akcí. 

  „Co to vlastně znamená RETRO? Odborných i laických definic lze najít mnoho. Naše výstava však žádné složité odpovědi na tuto otázku nehledá. Pro nás je RETRO prostě příjemná vzpomínka na mládí, nostalgie a inspirace krásou, která nestárne. Rozhodli jsme se proto udělat výstavu, která potěší oko i duši, ukáže svět z té lepší stránky. Návštěvník během její prohlídky zavzpomíná, pohraje si nebo se stane průvodcem svých potomků po době, kdy sám byl ještě dítě,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Od korzetu po „zvonáče“
V posledních letech dochází k návratu minulých vzorů a některé styly, oděvy a doplňky díky tomu získávají nadčasovou platnost, jako např. slavný kostým Chanel, který se šije dodnes a je často napodobován. Sama Coco Chanel tento fakt okomentovala: „Plakala bych, kdyby mě nikdo nikdy neokopíroval.“

Na výstavě mohou všichni milovníci módy obdivovat jak historické šaty, tak i současné oděvy od dnešních známých návrhářů. Eleganci jednotlivých modelů podtrhuje i mimořádná instalace prostřednictvím tzv. „neviditelných“ figurín, které byly vyráběny jednotlivým šatům přímo na míru.

„Výstava představuje retro jako živou součást přítomnosti. Souvislosti mezi současnou módou a historickými oděvy jsou větší, než se zdá. Retro nejsou jen kolové sukně a puntíkaté šaty se spodničkou. Uvidíte například korzety, doplňky ze pštrosí a hadí kůže, orientální vzory či plísňové džíny,“ dodává hlavní autorka výstavy Miroslava Burianová.

Oděvy jsou tematicky rozděleny podle typu a doby, ve které se nosily, a navíc jsou umístěny v autentickém prostředí a kulisách, jež danému období odpovídají. S trochou fantazie se tak na chvíli ocitnete v 19. století, kdy převládaly v módě drátěné krinolíny, korzety, šaty se širokými sukněmi a spodničky. Užijete si i veselou atmosféru prvorepublikového tanečního kabaretu s extravagantními kostýmy burleskních tanečnic nebo vstoupíte do honosné Müllerovy vily s elegantními glamour róbami. Nechybí zde ani šaty se širokými sukněmi z 50. let nebo exotické hedvábné oděvy inspirované módou orientální, především čínskou a japonskou. V neposlední řadě se samozřejmě objeví i typická móda 70. a 80. let představující např. klasické džíny zvonového střihu nebo kabátky s ramenními vycpávkami.

Nepostradatelnou součástí každého outfitu musí být také módní doplňky, a proto je na výstavě i sbírka obuvi, klobouků, kabelek a vějířů. Celý prostor navíc doplňují autentické předměty v podobě historického nábytku, techniky, dopravních prostředků nebo módních skic, fotografií a plakátů.

Více informací o výstavě Retro a doprovodných programech najdete na stránkách Národního muzea www.nm.cz.