Již tuto sobotu 11. března Zlín ožije módou a inspirací. Bude se zde konat druhý ročník pozoruhodného projektu Fashion Point, jednodenní akce nabité interaktivními přednáškami, marketem s lokálními značkami, výstavami i módní přehlídkou.

Design má ve městě, neodmyslitelně spjatém s obuvnickým impériem Tomáše Bati a funkcionalistickou architekturou, dlouhou tradici. Již v roce 1939 byla založena Baťova škola umění s cílem vychovat novou generaci výtvarníků, na níž navázala katedra designu VŠUP ve Zlíně, jež zde působila více než padesát let. V současnosti jsou designové obory bohatě zastoupeny na Univerzitě Tomáše Bati.

Právě studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně stojí za vznikem jedinečné akce Fashion Point, která si klade za cíl představit Zlín jako město, které má styl, a vytvořit tak atmosféru světových týdnů módy. Organizátoři připravili rozsáhlý program, který je propojený tématem ‚fashion insight‘, tedy přiblížení pozadí a fungování módního průmyslu návštěvníkům.

Během celého dne se představí šest řečníků z různých oblastí módní branže, kteří prostřednictvím přednášek nechají nahlédnout do zákulisí světa módy. Současné fungování módního průmyslu, jeho negativní dopady a téma zodpovědné módy přiblíží koordinátorka mezinárodní kampaně Fashion Revolution Veronika Blabla Hubková, jak se tvoří číslo módního magazínu pak šéfredaktorka časopisu ZOOT Thea Kučerová. Módní průmysl očima modelky poodhalí současná tvář značky Baťa a úspěšná modelka Terezie Kovalová, módní designéry zastoupí slovenská návrhářka Sofia Tureková, studentka nejlepší módní univerzity na světě, Central Saint Martins v Londýně, která svou tvorbu prezentovala na tak prestižní události, jakou je New York Fashion Week.

V průběhu celého dne budou mít návštěvníci možnost nakoupit produkty lokálních značek na fashion marketu, přichystána je i relaxační zóna. Tu vytvořili studenti Ateliéru designu obuvi ve spolupráci se studenty Ateliéru prostorového designu a je koncipována jako pohodlný byt či pokoj v domě – nechybí sedačky, postele, květiny ani originální papuče.

Večer je prostor vyhrazen pro konání módní přehlídky, na které svou tvorbu představí studentky Ateliéru designu oděvu. Jejich kolekce spojuje odpovědnost k životnímu prostředí a principy slow fashion. „Zlínští studenti jsou velmi talentovaní a máme radost, že i díky našemu projektu dáváme prostor jejich prezentaci před širokou veřejností a získání dalších zkušeností. Navíc, letos se fashion show bude konat v podzemních garážích Baťova Institutu a my věříme, že to umocní silný zážitek z celého dne,“ říkají manažerky projektu, Kateřina Bílková a Kateřina Janovská.