Jižní Austrálii zatěžují už měsíce problémy s dodávkami elektrické energie a obyvatelé trpí neustálými výpadky a skokovým zdražováním elektřiny. Situace se vleče a nebere to konce.

Na scéně se objevil supehrdina ze Silicon Valley, Elon Musk, který odvážně pravil, že problém vyřeší a bude mu to trvat jen sto dní.

Musk o elektřině něco ví, neboť je šéfem firmy Tesla, která vyrábí elektromobily a produkuje systémy využívající baterie a hodlá co nejvíc expandovat. Že není mluvka ukazují jeho dosavadní počiny, vymyslel platební systém PayPal, založil společnost SpaceX, která dopravuje svými loděmi zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici a chce koncem příštího roku poslat dva lidi k Měsíci. Má i ambice ohledně letu na Mars a letos chce poprvé vypustit mohutnou raketu Falcon Heavy, která by pak byla nejsilnější na světě.

Mimořádná epizoda začala ve čtvrtek (9. března), když muž Tesly pro energetické produkty (a Muskův bratranec) Lyndon Rive řekl pro Australia Financial Review, že zvýšená produkce jejich Gigafactory by mohla znamenat, že firma by byla schopna dodat dostatek akumulátorů k vyřešení krize.

Po přečtení zprávy Mike Cannon-Brookes, australský spoluzakladatel softwarové firmy Atlassian, poslal Muskovi tweet a  nabídl svou podporu.

Protože si Elon Musk nenechá nikdy ujít žádný PR trik, odpověděl, že systém nainstaluje do sto dní od podpisu smlouvy, nebo to udělá zadarmo. „Je to pro vás dost seriózní?“ zeptal se. Senátorka za australské Zelené v Jižní Austrálii zelených Sarah Hanson-Youngová mu odpověděla: „Pojďme o tom mluvit.“

Projekt by měl stát více než 33 milionů australských dolarů.

Když výpadky poprvé začaly, někteří politici svalovali vinu na obnovitelné zdroje na jihu. Odborníci, kteří mluvili s australským Huffington Post ale říkají, že to není pravda.

Pokud by k instalaci Muskových baterií v Austrálii došlo, byl by to pro firmu Tesla největší projekt v této oblasti podnikání.

Za použití materiálu z http://www.huffingtonpost.co.uk.