Vstoupíte-li do pražské Jindřišské věže, čeká vás překvapení. Ocitnete se totiž v době, kdy v Praze žili naši předci, kteří o hlavní město s láskou pečovali a neustále ho rozvíjeli.

Seznámíte se zde s kaštanářem Štěrbou, pekařem Františkem Černým, plničem lahví v pivovaru panem Karlem nebo obchodnicí s porcelánovým zbožím paní Košerákovou a s dalšími lidmi, kteří v Praze žili a vytvářeli ji v době, kdy jsme ještě nebyli na světě. Teď se nám naskýtá mimořádná příležitost se zastavit a podívat se těmto Pražanům do tváří díky unikátní výstavě dobových fotografií pod názvem Nostalgická Praha v Jindřišské věži. Výstava vznikla za podpory Jindřišské věže a Městské části Praha 1, ve spolupráci s fotobankou www.historicke-foto.cz a www.milujuprahu.cz.

V nejvyšším patře Jindřišské věže je instalována expozice, která je rozdělená do tří témat podle výhledu z věže. Staré Město uvidíte u překrásné věžní vyhlídky na panorama Pražského hradu. Pražské periferie najdete u okna, ze kterého jsou vidět Karlín, Holešovice či Libeň. Pražskou dopravu z přelomu 19. a 20. století si prohlédnete v pozadí s reálným pohledem na Fantovu budovu pražského Hlavního nádraží.

V šestém patře jsou umístěny snímky pražských věží. Můžete tak porovnat, jak se za více než 100 let proměnily. Na schodištích jsou vystaveny velkoformátové fotografie vytištěné unikátní metodou na balonovou látku.

Ve čtvrtém patře visí unikátní snímky pražských čtvrtí, pohledy na obyčejný život v pražských ulicích. Ve třetím patře se ocitnete tváří v tvář živnostníkům tehdejší doby. Uvidíte například nechvalně známou hospodu Jedová chýše, v níž se scházeli pobudové a lumpové města a ve které byla polévka servírována rovnou do žlábků vydlabaných ve stole.

Možná vás potěší, že výstava Nostalgická Praha je prodejní. Každou z vystavených fotografií si můžete koupit za 3990 Kč. Všechny snímky pocházejí z jedné z největších soukromých sbírek místopisných fotografií, fotobanky Historicke-foto.cz pana Martina Nechaly.