Taky si někdy říkáte, proč už se nevyrábějí ta krásná stará auta? Třeba i s moderní technikou, ale hlavně s klasickým designem, ověřeným po desetiletí? Tak občas se objeví někdo, kdo takové auto vyrobí. Třeba David Brown, který ve své malé továrně v Coventry postavil tento Speedback GT. Veřejnosti ho představil na autosalonu v Ženevě.

Malá britská značka David Brown Automotive představila v Ženevě svůj Speedback GT s nádherným historickým designem a neméně oslnivou cenovkou. Základní cena kusově vyráběného vozu je stanovena na 495.000 britských liber bez daní, čili vás vyjde nejméně na 16 milionů korun.

David Brown Speedback GT se už na první pohled odkazuje k Aston Martinu DB5 ze 60. let, postaven je ale na moderní technice Jaguaru XKR. Z něj pochází také pětilitrový osmiválec Jaguar AJ-V8 s výkonem 510 koní (380 kW), který zvládne zrychlení na stovku za 4,6 sekund. Překvapivě je ale motor spojený se šestistupňovým automatem. Uznejte sami, že do GT těchto tvarů se manuál hodí mnohem víc.

Karoserie je hliníková a nese čtrnáct vrstev laku. Rovněž interiér je moderní obdobou historických britských vozů a působí honosně. Pochopitelně je ručně sestavený, zdobený pravou dýhou a kvalitní, jemnou kůží. Zajímavý detail: z kufru se dá vyklopit kožená lavička, na kterou si může sednout.

Malá automobilka má prý výrobní kapacitu na pět až deset vozů ročně, ale po chystané modernizaci své fabriky ji dokáže výrazně zvýšit. Očekává evidentně, že movití britští gentlemani nevymřeli. Snad se tak stane, že David Brown Speedback GT jednoho dne budeme potkávat i v Česku.