Na vltavské náplavce pod Rašínovým nábřežím do léta příštího roku přibydou galerie, kavárny i toalety. Nové lavičky a chytré odpadkové koše však můžete při návštěvě náplavky mezi Výtoní a Tančícím domem využívat už letos.

Slunné a teplé počasí přiláká každoročně na pražské náplavky tisíce příznivců kultury, gurmánských specialit a společenského života. Město se mění a i náplavky je třeba přizpůsobit současným potřebám. A aby nezůstalo jen u pouhých představ a plánů, schválili pražští radní koncem února studii, která počítá s rekonstrukcí všech kobek na Rašínově nábřeží a revitalizací okolního prostoru. Vzniknou tady reprezentativní výstavní prostory, kavárny, ale také například veřejné toalety.

Rekonstrukce začne na podzim letošního roku a hotovo by mělo být před začátkem letní sezony 2018. Výsledkem bude funkční prostor, který se stane zároveň příjemným místem pro zábavu a relaxaci. Už letos v létě byste si zde měli posedět na nových lavičkách, speciálně navržených právě pro náplavky. Nemusíte být vyloženě technický typ, ale přesto vás asi zaujmou „chytré“ odpadkové koše a inteligentní osvětlení. Postupně by mělo dojít k zajímavým proměnám i ostatních vltavských náplavek.

Návrh vypracoval architekt Petr Janda ve spolupráci s dalšími členy svého ateliéru Brainwork. Najdete v něm proměnu kobek (bývalých skladů) na kavárny, galerie i toalety. Samozřejmě nechybí ani řešení protipovodňového opatření do úrovně stoleté vody. „V dalších fázích projektu bude ověřeno, jaký je vliv jednotlivých výškových úrovní protipovodňové ochrany do konstrukce a vyztužení základové desky a prvků v základové spáře kobky a podle toho bude vyhodnocena předpokládaná efektivita navržené ochrany a její výškové úrovně,“ uvádí architekt Petr Janda.

Všechny přípojky budou zapuštěny do dlažby náplavky a elektroinstalace budou chráněny pomocí speciálního systému. Přestože architektonická studie se nezaměřuje na osvětlení, počítá se spíše s komornější variantou, která by měla být kontrastem k výrazně nasvícenému nábřeží. Stávající lampy na nábřežní hraně náplavky by měly být vyměněny za nové, odpovídající vzhledem a funkcemi osvětlení běžným standardům. „Aktuálně je nutné dopracovat konkrétní řešení shrnující komplexně architektonicky jak žádoucí principy osvětlení řešeného prostoru, tak i design revidovaných a nově doplněných prvků (nahrazujících stávající lampy),“ doplňuje Janda.

Kromě kamenné plochy náplavky se v projektu počítá i s využitím ostatního prostoru, který budou vyplňovat plovoucí zařízení, lodě a nástupní můstky spojující nábřeží s řekou. Vznikne zde nový terminál lodní dopravy a přibudou plovoucí toalety.