Francouzský módní dům Givenchy minulý týden oznámil jméno nového kreativního ředitele, respektive ředitelky. Stala se jí totiž britská designérka Clare Waight Keller a módní svět jásá nadšením. Její jmenování jde totiž ruku v ruce s tendencemi v této branži z posledního roku: příklon k feminismu.

Luxusní značka Givenchy, jež patří do prestižní skupiny držitelů licence haute couture, jmenovala ženu na post kreativního ředitele vůbec poprvé ve své historii. Stalo se tak necelý rok poté, co nejprestižnější pozici v módní branži obsadila rovněž žena. Maria Grazia Chiuri se v červenci loňského roku jako první žena ujala kreativního vedení legendárního francouzského domu Dior.

A právě Chiuri stála u zrodu jednoho z klíčových módních trendů pro nadcházející sezónu: feminismu, oslavy ženství a boje za ženská práva. Když na podzimním Fashion Weeku vyslala na přehlídkové molo modelky v jednoduchých bavlněných tričkách se sloganem „Všichni bychom měli být feministy“, spustila doslova módní lavinu. Vzápětí se v nich objevily světové celebrity, jako jsou oscarové herečky Natalie Portman a Jennifer Lawrence, či populární zpěvačka Rihanna.

Aktuální kampaní značky Dior se nechal inspirovat i americký designér Prabal Gurung, který pro svou letošní podzimní kolekci vytvořil sérii triček s podobně údernými nápisy. „Feminismus pro mě není pouhým módním trendem,“ uvedl po přehlídce. „Věřím, že právě teď, více než kdykoliv předtím, je vhodná doba, kdy by se móda a politika měla prolínat,“ dodal.

Feminismus rezonoval i v kolekcích Stelly McCartney a luxusního módního domu Prada. Italská značka Missoni se pak do boje za ženská práva zapojila tím, že na milánské přehlídce nasadila všem modelkám růžové pletené čepice, které se staly symbolem lednových manifestací za práva žen ve Spojených státech.

Současný trend uchopil i módní magazín W, jenž k příležitosti Mezinárodního dne žen natočil emotivní video, ve kterém více než 60 významných osobností světa módy, včetně topmodelek Belly Hadid a Kendall Jenner či návrhářky Donny Karan, vyzývá k respektování ženských práv.