Co spojuje postavu Karla Ondrky z reality show Prostřeno, Amy Winehouse, Charlese Dickense nebo W. A. Mozarta? Dvě slova: Touretteův syndrom. Zatímco poslední tři jmenovaní touto neurologickou poruchou zřejmě skutečně trpěli, Karel Ondrka ji v Česku v posledních dnech opravdu proslavil.

Vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění, nazvané po svém objeviteli, jímž byl francouzský neurolog Gilles de la Tourette (1857-1904), je způsobené postižením bazálních ganglií (hluboké části mozku). Choroba se nejčastěji začíná projevovat už v dětském předškolním věku, a to zvukovými a pohybovými tiky. Tiky se neprojevují u všech postižených stejnou měrou, zatímco u jednoho mohou být sotva znatelné, jiné vyřazují ze společenského života. K tomu se časem mohou přidávat také další přidružené choroby, jakými jsou například deprese, úzkosti nebo různé poruchy chování. Do dospělosti přetrvá onemocnění zhruba u 20% nemocných.

Touretteův syndrom nesouvisí s inteligencí a postihuje i mimořádně nadané osobnosti. Kromě výše jmenovaných patřili zřejmě mezi jedince postižené touto chorobou také spisovatelé H. CH. Andersen nebo E. Zola. Z českých „pacientů“ jmenujme úspěšného podnikatele a autora desítek knih, Ivo Tomana.

Celoživotní závaží
Nemocí trpí přibližně jeden člověk z tisíce, třikrát častěji jsou postiženi muži. Pohybové tiky jakými jsou mrkání, vyplazování jazyka nebo záškuby hlavou a zvukové tiky v podobě chrochtání, hekání či vykřikování sprostých slov (takzvaná koprolálie) dokážou nemocní ovládat jen částečně. Neboli přesněji řečeno, dokážou je, za příznivých podmínek, na chvíli zadržet.

Tiky se vyskytují i mnohokrát za den a kvůli tomu značně komplikují nemocným dětem i dospělým život. Projevy onemocnění se zmírňují v klidu a při psychické pohodě, naopak při stresu se zhoršují a postižený může cítit silné nutkání provádět je třeba i několikrát za minutu.

Přesně tímto způsobem demonstroval chorobu jinak zřejmě zdravý režisér a herec Karel Ondrka v pořadu Prostřeno. Nestandardním chováním, opeřeným desítkami vulgarismů vyváděl své soupeřící z míry a zvedl po celé zemi obrovskou vlnu zájmu. Pochybnosti o pravosti jeho nemoci kolují na síti už od středy, čímž se zájem o pořad a osobu „šílence“, jak jej nazval jiný soutěžící, zvýšil ještě více. Videa na facebooku Ondrky mají desetitisíce zhlédnutí a stovky sdílení. A jak se z jeho posledního příspěvku na sociální síti zdá, to bylo zřejmě účelem celé akce. Upozornit na nemoc s názvem Touretteův syndrom. Ondrka totiž v zatím posledním videu prohlásil, že poskytne rozhovor jen jednomu médiu, a to tomu, jež se ozve jako první a slíbí, že pošle organizaci s názvem Atos (Asociace pacientů s Touretteovým syndromem) 100 000 Kč.

ATOS zprostředkovává lékařskou i psychologickou péči, pořádá pravidelná setkání členů a přednášky pro odbornou i laickou veřejnost. Právě informace jsou hlavním posláním spolku, neboť Touretteův syndrom je v Česku málo znám, a to i mezi odborníky. Přesněji řečeno, byl málo znám. Po týdenní reality show, kde „svoji chorobu“ vyšperkoval Ondrka ještě dalšími osobnostními zvláštnostmi už bude asi o této nemoci vědět v Česku každý.