Když už nastane nějaká nepříjemnost, je potřeba podívat se na její důsledky a zkusit je maximálně využít pro něco dobrého. Když třeba ruská kosmická agentura kvůli nedostatku práce pro své kosmonauty zredukovalo jejich počet ze tří na dva, znamenalo to, že ob jeden Sojuz bude jedno křeslo volné. To je pochopitelně nepříjemné, protože místa v kosmických lodích jsou drahá a nahrazovat člověka nákladem je v tomto případě docela přepych. Kosmické agentury tedy hledaly cesty, jak této situace maximálně využít. Výsledkem bylo, že volná místa v Sojuzech MS-06 a MS-08 obsadí Joe Acabá a Rick Arnold, ačkoliv se dříve hovořilo o Shannon Walker. Do Sojuzu MS-04, který startuje už za 14 dní se ale další astronaut dostat nedá. Ale to se bavíme o startu, nikoliv o přistání.
Americká astronautka Peggy Whitson byla jednou z horkých kandidátek na roční pobyt na ISS, který nakonec absolvoval Scott Kelly společně s Michailem Kornijenkem. Kellymu k vybrání jistě pomohlo to, že má bratra-dvojče. Lékaři tak dostali unikátní možnost studovat projevy stárnutí a působení stavu mikrogravitace na téměř identické bytosti z nichž každá pobývá v jiném prostředí. Peggy se ale nakonec dočkala něčeho, co jí nevybrání do roční mise aspoň trochu nahradí.
O tom, že by Peggy zůstala na ISS déle, se neoficiálně hovořilo už několik měsíců. Nyní ale NASA i ruská agentura Roskosmos oficiálně souhlasily s tím, aby si tato nejzkušenější americká astronautka prodloužila pobyt na ISS o tři měsíce. Díky tomu bude možné provádět nepřetržitě vědecké experimenty a zároveň se využije vzniklé situace s volnými křesly v Sojuzech. Peggy Whitson odstartovala na palubě Sojuzu MS-03 už 17. listopadu loňského roku a společnost jí dělali velitel lodi Oleg Novickij a francouzský astronaut Thomas Pesquet. Stejná trojice se podle původního plánu měla vracet na Zemi 2. června, čímž by se uzavřela jejich 196 dní dlouhá mise.
Místo toho se do kazašské stepi na začátku července vrátí jen Novickij a Pesquet. Třetí sedadlo zůstane prázdné, protože Peggy z ISS ještě odlétat nebude. Jak se ale vrátí, říkáte si? Už 20. dubna by měla z Bajkonuru startovat kosmická loď Sojuz MS-04, což je první Sojuz s redukovanou posádkou. V jeho křeslech budou sedět velitel lodi Fjodor Jurčichin a palubní inženýr Jack Fischer. Třetí místo v jejich lodi bude volné a (hádáte správně) při návratu, který je zatím plánován na 3. září, do něj usedne právě Peggy Whitson.
Znamená to tedy, že se Američanka na oběžné dráze potká i s posádkou Sojuzu MS-05 – Sergej Rjazanskij, Randy Bresnik a Paolo Nespoli by měli k orbitálnímu komplexu odstartovat 28. července. Mezi 2. červnem, kdy přistane Sojuz MS-03 a 28. červencem, kdy odstartuje Sojuz MS-05, bude na ISS pobývat jeden Rus – Fjodor Jurčichin – a dva Američané – Peggy Whitson a Jack Fischer. Díky tříčlenné posádce bude možné pokračovat ve vědeckém výzkumu. Jde především o „západní segment“ stanice, protože pokud by zde byl jediný astronaut, musely by se experimenty utlumit, protože by se jejich správa nedala stíhat.
Nesmíme zapomínat ani na možnost mimořádných situací, které mohou nastat vždy a hlavně nečekaně. Pokud by došlo k závažnému problému, který je potřeba řešit výstupem do otevřeného prostoru, najednou by vznikl problém s logistikou. Na výstupy tradičně vyráží dvojice astronautů, kterým uvnitř stanice pomáhá minimálně jeden kolega – od oblékání a svlékání skafandrů až po kontroly systémů a další technickou pomoc. Pokud by na ISS byli jen dva lidé, byly by výstupy velmi riskantní.
Peggy Whitson, vystudovaná biochemička si v těchto týdnech užívá svůj již třetí pobyt na ISS. Na kosmické stanici už v roce 2008 plnila roli velitelky a stejnou roli dostane už za pár dní – až se od ISS oddělí Sojuz MS-02 a odveze na Zemi Sergeje Ryžikova, Andreje Borisenka a Roberta Kimbrougha. Ti se mají vracet už příští pondělí, čímž skončí jejich 173 dní dlouhý kosmický pobyt, ale i expedice s pořadovým číslem 50. Peggy Whitson bude hlavou následující 51. dlouhodobé expedice.
Jde bez přehánění o nejzkušenější americkou astronautku všech dob. Na svém kontě má třeba osm výstupů do volného prostoru, nebo více než 53 hodin strávených mimo loď – obě hodnoty jsou ženskými rekordy mezi americkými astronauty. Díky prodloužení mise bude její současný pobyt na ISS trvat nonstop 289 dní, což bude nový rekord mezi ženami na celém světě – prvenství zatím drží Italka Samantha Cristoforetti, která ve vesmíru pobývala bez přerušení 199 dní a 16 hodin. Pokud se datum přistání neodloží, bude Američanka mít na svém kontě v souhrnu přesně ďábelských 666 dní, což jí zajistí nejen rekord mezi ženami, ale i mezi všemi americkými astronauty – zařadí se na sedmé místo globálních tabulek.

Převzato ze serveru kosmonautix.cz