Co se nosilo v dobách totality? Jaký byl vývoj oděvního průmyslu v časech reálného socialismu? Do jaké míry ovlivňuje politika kulturu odívání? Na tyto otázky odpovídá nová výstava s názvem „Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989“, kterou připravila Slovenská národní galerie v Bratislavě.

Výstava je výsledkem několikaletého bádání módní historičky a kurátorky výstavy Zuzany Šidlíkové. Ta ve spolupráci se Slovenským muzeem dizajnu připravila unikátní expozici, jež poskytuje ucelený pohled na historii módní tvorby v období, kdy byla limitována komunistickým režimem. Módu prezentuje prostřednictvím oděvů, fotografií, dobových magazínů i filmového materiálu.

Dobové módní fenomény sleduje skrze několik tématicky rozdělených částí, od velkovýroby, přes domácí i zakázkové šití, až po autorskou tvorbu, která se začala prosazovat počátkem 80. let. Nechybí ani sekce věnující se módní žurnalistice či módním přehlídkám, výstavám a soutěžím. Intenzivně se zaměřuje i na samotné oděvní návrháře, kteří stáli v ústraní zájmu, dává prostor slavným jménům slovenské módní fotografie i méně známým autorům oděvní tvorby.

V rámci probíhající výstavy je připraven i bohatý doprovodný program, mimo jiné prezentace knihy kurátorky Zuzany Šidlíkové s názvem „Stratená m(ÓDA), jež se věnuje oděvní kultuře na Slovensku, nebo komentovaná prohlídka architektury obchodních domů s tématem městské kultury nakupování. Přichystána je i přednáška Milana Knížáka o autorské módní tvorbě a designu, množství workshopů či kurzy šití.

Výstava Nech šije! bude otevřena až do 20. srpna letošního roku, vstup je zdarma.