Stalo se něco zcela neobvyklého, Kalifornie vyrobila tolik sluneční energie na začátku tohoto roku, že ceny elektřiny přešly podle oficiálních údajů do záporných hodnot, tedy alespoň na krátkou dobu.

Na vrcholu špičky stát nyní dodává více než polovinu své energetické poptávky prostřednictvím solárních parků, solárních tepelných elektráren a domácích buněk, jak udává US Energy Information Administration.

Ceny se mohou obrátit v záporné (tedy že by za připojení k síti měli platit vám) v případě, že je síť zahlcena přívalem z výroba solární energie. Vzhledem k tomu, že je drahé vypnout konvenční elektrárny a neobnovitelné zdroje jsou v provozu, i když ty sluneční skončí s výkonem.

Operátoři pak zaplatí zákazníkům, aby odebírali přebytečnou energii z rozvodné sítě. Ve skutečnosti však Kaliforňané peníze nedostanou.  Záporné ceny trvají jen několik hodin a účty jsou převedeny do mnohem delšího časového horizontu. Mělo by to ale aspoň trochu snížit platby.

Nová data ukazují dramatickou transformaci kalifornského trhu s energií, který ještě před 15 lety nevyráběl žádnou energii ze solárních elektráren. Dnešní „přepětí“ přichází poté, co došlo v roce 2016 k téměř padesátiprocentnímu skoku v kapacitě solárních článků.

Kaliforňané nejsou jediní, kdo sklízí plody čistší energetické strategie. Loni 8. května Německo získávalo 87 procent své spotřeby elektřiny ze slunečních, větrných a vodních zdrojů energie, což si vyžádalo platby od distributorů. Je to důsledek nové energetické politiky za Angely Merkelové, kdy se země rozhodla utlumit výrobu v jaderných elektrárnách. Kdyby bylo Německo ostrov energeticky oddělený od světa, bylo by to samozřejmě komplikovanější. Takhle mohou nápor energie v určitých dobách „absorbovat“ okolní země. V každém případě si nová situace vyžádá modernizaci elektrické soustavy a bude poptávka po vyřešení problému účinné akumulace elektřiny.

V Německu výroba z konvenčních zdrojů stále klesá ve prospěch obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu ale byly některé konvenční elektrárny spuštěny. Růst solární energie pokračuje, ale ještě nedosáhl vládou stanovený cíl získat 2,4 až 2,6 GW ročně. Za prvních deset měsíců roku 2016 to bylo 0,9 GW. Německo se snaží podpořit růst aukcemi na pozemní instalace a přichází s tím, že by účast na nich nabízelo i v zahraničí.

V každém případě je komplikovaný energetický mix je nastaven tak, že i nadále bude způsobovat bolení hlavy úředníkům, až se k síti připojí další zařízení využívající obnovitelné zdroje. Proto je vyhlídka na baterie, které budou šetřit elektřinu pro deštivé dny, o to lákavější. Energie z dalších zdrojů, jako je biomasa a vodní energie, je mnohem stabilnější.

Jan Jandourek