Lidé žijící v suchých oblastech mohou brzy získat vodu přímo ze zdroje, který je všude kolem nich – ze vzduchu. Vědci vyvinuli přístroj, který umožňuje získat vodu i ze vzduchu s nízkou vlhkostí. Může produkovat několik litrů vody každých 12 hodin, píše časopis Science.

„Bere vodu ze vzduchu a zachycuje ji,“ říká Evelyn Wang, strojní inženýrka na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a spoluautorka článku.

Tato technologie by mohla být „opravdu skvělá pro odlehlé oblasti, kde mají omezenou infrastrukturu.“

Systém, který je v současné době ve fázi prototypu, používá materiál, který se podobá mokrému písku, který zachycuje vzduch do svých drobných pórů. Po zahřátí na slunci nebo z jiného zdroje se molekuly vody zachyceného vzduchu uvolní a kondenzují se – v podstatě „vytahují“ vodu ze vzduchu, uvádí .

Nedávný test na střeše na MIT ukázal, že systém může produkovat sklenici vody každou hodinu při 20 až 30 procentní vlhkosti.

Společnosti, jako je Water-Gen a EcoloBlue již produkují vodu produkující atmosférické jednotky, které vodu vytvářejí takovýmto způsobem.

Co je zvláštního na tomto novém prototypu? To, že umožňuje získat vodu i v prostředí s nízkou vlhkostí a nevyžaduje žádnou energii, popisuje systém Evelyne Wang.

„Nemusí to být komplikovaný systém, který vyžaduje určitý druh chladicího cyklu,“ řekla Wang v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Odhaduje se, že jedna třetina světové populace žije v oblastech s nízkou relativní vlhkostí vzduchu. Oblasti zakoušející sucha mají samozřejmě také suchý vzduch, ale nový přístroj jim může pomoci získat stálý přístup k vodě. Zařízení není komplikované, takže je použitelné v méně vyvinutých zemích.

Tato technologie otevírá dveře pro to, co spoluautor Omar Yaghi, profesor chemie na University of California v Berkeley, nazývá „personalizovaná voda.“

Tím se myslí, že voda se vyrábí mimo hlavní distribuční síť pro jednotlivé domácnosti a farmy. Nejde jen o pitnou vodu, ale využití by bylo možné najít i pro zemědělství na velkých oblastech.

V příštích několika letech by chtěli výzkumníci najít způsob, jak vyrábět zařízení ve velkém měřítku a nakonec vytvořit přístroj, který by byl relativně cenově dostupný.

Po letech, kdy se hlavní světový problém označovala ropa, jak boj o ni, tak možnost jejího vyčerpání, se pozornost obrátila k vodě která je ještě zásadnější surovinou, bez které život opravdu není možný.

(Zdroj: Voice of America, www.voanews.com)

Jan Jandourek