Tuto středu se k Zemi nepříjemné blízko přiblíží asteroid a není toho mnoho, co by americká agentura NASA mohla udělat pro jeho zastavení, kdyby hrozila srážka se Zemí. Nejlepším řešením by podle vědců z NASA bylo použití silné jaderné zbraně, uvádí The National Interest.

„Myslím, že bychom se měli velmi snažit abychom vypustili zachycovací misi, říká Joseph A. Nuth, významný vědec zabývající se asteroidy v Goddard Space Flight v NASA. „Vzhledem ke krátké době do dopadu by to pravděpodobně musela být mise, která by zasáhla asteroid zblízka. Domnívám, se že by měla nést velkou nukleární zbraň a pokusit se jak těleso rozbít, tak zpomalit jeho rychlost.

Asteroid na dráze, která by hrozila srážkou se zemí, je pro NASA noční můrou. Odborníci si nejsou jistí, že by mohli uskutečnit takovou akci, která by asteroid mohla zastavit. Příprava by mohla trvat 5 let, aby bylo možné připravit kosmickou loď schopnou takového zásahu. Vzhledem ke krátkému času po varování by akce možná nefungovala,“ říká Nuth. „Nemáme pro takovou misi připraven žádný návrh, takže všechno by se dělalo za pochodu jen s malou kontrolou a testováním a pravděpodobně bez možnosti nějakého zálohování.

Šest set metrů velký asteroid s názvem 2014-JO25 bude míjet Zemi ve vzdálenosti asi 1, 8 milionu kilometru. To vypadá jako velká vzdálenost, ale když jde o měřítka vesmíru, tak je to velmi blízko. V tomto případě nehrozí, že by se asteroid srazil se Zemí. Naposledy se takové těleso srovnatelné velikosti dostalo tak blízko v roce 2004.

repro: http://losyziemi.pl

„Jedná se o typ asteroidu, jakého bychom se měli obávat,“ říká Lindley Johnson z NASA. „Všimli jsme si ho už před třemi lety. Ale i tři roky by byla příliš krátká doba na to, aby byli schopni ho ve vesmíru odklonit, pokud bychom se obávali dopadu.“

Oběžné dráhy asteroidů je velmi obtížné sledovat a to znamená, že podobný asteroid by se mohl k Zemi rychle přiblížit. Asteroid o velikosti 2014-JO25 25 by mohl zničit celý kontinent a to i kdyby zasáhl Zemi v místě oceánu. Tento Asteroid má velmi eliptickou dráhu, takže je těžké ho pro naše stávající pozemní optické sledovací prostředky detekovat a sledovat, jakmile přestoupí hranice vnitřní Sluneční soustavy. Pohybuje se relativně velkou rychlostí asi 33 km za sekundu a přibližuje se k Zemi ze strany od Slunce a my ho nemůžeme pozorovat, dokud nezkříží dráhu Země a nezamíří zpět do hlavního pásu asteroidů, kde tráví většinu svého orbitálního času.

NASA a jejich evropští partneři se zaměřují na hledání objektů alespoň 135 metrů v průměru, které jsou dostatečně velké, aby mohly zničit celá města. To znamená, že občas přehlédnou velmi malé asteroidy, které jsou schopné nadělat velké škody.

Takový malý asteroid těsně minul zemi v únoru jen několik hodin poté, co ho vědci poprvé spatřili. Dostal se do vzdálenosti 32 200 mil od země asi 7,6 krát blíže než Měsíc.“ Upřímně řečeno nevíme, jak mnoho dalších objektů jako je JO25 se ve vesmíru nachází a to je důvod, proč musíme zlepšit naše současné pozorování a sledování jejich vlastností.“ Uvádí Johnson.

Kongresová schválil 50 milionů dolarů na pozorování objektů blízko Země a na planetární ochranu. Je to navýšení ze čtyř milionů dolarů v roce 2010. Globální program  detekce asteroidů našel podle Mezinárodní astronomické unie už více než 16 000 objektů všech velikostí, které se nacházejí blízko Země.

Jan Jandourek