Zakladatel Microsoftu Bill Gates hovořil pronesl před v Londýně projev na Royal Institute of Inclusive Services (RUSI) a vyroval před tím, že by smrtelné patogeny – jako je smrtelný virus respirační neštovice – mohly být použity ke globálnímu útoku. Projev cituje The Huffington Post.

Jednašedesátiletý miliardář, který podle Forbesu vlastní přibližně 86,8 miliardy dolarů, řekl pro deník The Telegraph: „Všechny pokroky v biologii umožnily teroristům velmi snadno obnovit neštovice, což je vysoce fatální patogen, vůči kterému v tuto chvíli nemáme žádnou imunitu.“

Bioteroristický útok této povahy by byl schopný zahubit až 30 milionů lidí a měl by dokonce větší důsledky než jaderný útok, soudí Gates.

„Když přemýšlíte o věcech, které by mohly způsobit více než 10 milionů mrtvých, tak dokonce i něco tak tragického, jako by byl incident s jadernýmih zbraněmi, by se nedostal na tuto úroveň. Největší riziko je přírodní epidemie nebo záměrně způsobená infekce v rámci bioterorismu.“

Své tvrzení může odborně částečně podepřít výzkumem své charitativní nadace, který instituce v této oblasti dělá. Investuje finanční prostředky na pomoc vládám, aby mohly rychle zjistit ohniska a sledovala je předtím, než se rozšíří.

Zmínil také vypuknutí španělské chřipky v roce 1919, které způsobilo smrt až 100 milionů lidí.

Povzbudil také vládu Velké Británie, aby pokračovala v zahraniční humanitární pomoci. Ve svém projevu řekl, že 0,7 procenta národního důchodu vynaloženého na finanční podporu v zámoří je zásadní a stažení této podpory by stálo životy.

Není to poprvé, co americký filantrop varoval světové vůdce a odborníky o potenciálu bioteroristické hrozby. Když mluvil na konferenci v Mnichově, řekl, že v příštím desetiletí k ní může s rozumnou pravděpodobností“ dojít.

Jan Jandourek