Elegance, noblesa a dokonalost dvacátých a třicátých let minulého století stále přitahují. Tato doba je spojována s krásnými a kvalitními věcmi, které prostupovaly běžným životem. Pro velký zájem zámek Loučeň již počtvrté zařadil i ve svém desátém jubilejním roce akci v duchu luxusu a elegance s názvem Concours d‘ Elegance.

V průběhu víkendu 3.- 4. června bude na zámku Loučeň k vidění celá řada historických automobilů. Dominantní na čtvrtém ročník Concoursu bude značka Ferrari. Vedle Ferrari se však představí i další vybrané historické automobily.  Diváci se tak mohou těšit na premiéry renovovaných vozů Hispano Suiza J12, patřící kdysi maharadžovi Holkaru z Indoru, Bugatti T 44 a 57, Horch, Walter, Mercedes Benz, Škoda, Tatra a dalších. Poprvé v Čechách bude vystavena famózní Bucciali a nádherná replika jednoho z nejkrásnějších aut na světě Bugatti T57 Atlantic. Nebudou chybět ani další auta slavných československých a zahraničních značek. Na zámku v tento den proběhnou i tematické přednášky spojené s historií automobilismu a vývojem automobilových technologií, umělecky zaměřené návštěvníky potěší výstava obrazů Yurie Shevchuka, který se věnuje dlouhou řadu let malování Ferrari, a nebude chybět ani zajímavý kulturní program, včetně komentovaných prohlídek zámku.

„Předchozí ročníky Concours d‘ Elegance byly motoristickou veřejností přijaty s mimořádně dobrým ohlasem zejména pro výjimečnost vystavených automobilů, ale také pro společenské prostředí, které, jak se shodli účastníci, partneři akce, novináři i návštěvníci, vysoce převýšilo standard českých veteránských akcí,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Akci i samotní návštěvníci pojímají skutečně komplexně. Řada z nich přichází dobově oblečená, kouří cigarety na špičce. Je vidět, že je tato doba baví. Procházejí se spokojeně po zámeckém parku, kde všude jsou veteráni vystaveni. Proto jsme neváhali ani v našem jubilejním roce, kdy jsme přichystali výběr toho nejlepšího THE BEST OF LOUČEŇ, a akci Concours d‘ Elegance jsme znovu pro naše návštěvníky  zařadili,“ dodává Kateřina Šrámková.

Zámek Loučeň je spojený s historií automobilového průmyslu zejména prostřednictvím rodiny Thurn-Taxisů, které zámek v minulosti patřil a jež vlastnila na počátku minulého století akcie firmy Laurin & Klement. Princ Erich byl dokonce předsedou správní rady.

Čtvrtý ročník ojedinělé soutěže elegance historických vozů Chateau Loučeň Concours d´Elegance pořádá Společnost Veteránská krása s.r.o. a sdružení Chateau Loučeň Concours d‘ Elegance za významného přispění Raiffeisenbank, Scuderie Praha a Národního technického muzea. Dominantní na čtvrtém ročník Concoursu bude značka Ferrari, která v letošním roce slaví 70.výročí založení.  Vedle Ferrari budou k vidění další vybrané historické automobily, které byly dovezeny z minulého ročníku nebo jejichž renovace byla dokončena v poslední době a které nebyly v Čechách ještě vystaveny.

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století  a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavených dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

Dvanáctý královský labyrint, který na Loučeni vznikne zřejmě letos a jehož základní kámen byl položen loni přesně 1. května, má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.