Proslulý návrhář obuvi Manolo Blahnik osobně zahájí svou výstavu s názvem The Art of Shoes, kterou v srpnu uvede pražské Museum Kampa. Unikátní expozice představí přes 200 bot a 80 původních kreseb z dílny španělského rodáka s českými kořeny.

Po paláci Morando v Miláně a Státním muzeu Ermitáž v Petrohradě je Praha další evropskou metropolí, kam výstava, jež bude probíhat od 11. srpna do 12. listopadu, zavítá. Pro slavného obuvníka je přitom tato zastávka zásadní.

Možnost mít výstavu právě v Praze je pro mě velice osobní. Můj tatínek byl Čech, proto se velmi těším na tuto instalaci a práci s lidmi, kteří mají stejné kořeny jako já,“ uvedl Blahnik.

The Art of Shoes je intimní retrospektivou více než čtyřicetileté práce legendy obuvnictví, která svou invencí a precizním řemeslným zpracováním překonala hranice mezi módou a uměním. Blahnik společně s kurátorkou výstavy Cristinou Carrillo de Albornoz vybral z více než 30 tisíc svých návrhů 212 bot a 80 původních kreseb, které reprezentují průřez jeho tvorbou.

Expozice bude rozdělena na šest tematických částí. První, s názvem Gala, představí Blahnikovy nejpůsobivější boty, druhá poté návštěvníky seznámí s hlavními geografickými a environmentálními vlivy, skrze boty inspirované Španělskem, Itálií, Ruskem, Anglií ale i Afrikou nebo Japonskem. Rovněž další dvě části – architektura a příroda – prezentují témata, kterými je návrhář fascinován a z nichž čerpal inspiraci. Pátá část, nazvaná Materiály, odhaluje propracované detaily, rozmanité suroviny a škálu barev v kombinaci s dokonalým řemeslným provedením. V závěrečné a nejrozsáhlejší části Jádro jsou poté vystaveny boty určené lidem, kteří Blahnika nejvíce ovlivnili – od módní editorky italského magazínu Vogue Anny Piaggi po herečku Brigitte Bardot či Alexandra Velikého.

Součástí výstavy jsou i exkluzivní záběry návrháře při práci a jeho oslavované umělecké kresby a náčrty. Chybět nebude ani kolekce Marie Antoinetta, jež vznikla ve spolupráci s držitelkou Oscara Milenou Canonero pro film Sofie Coppoly. Expozici The Art of Shoes doplní stejnojmenná kniha od kurátorky výstavy, poskytující komplexní vzhled do života a díla Manola Blahnika.