Česká policie dostala na vyzkoušení rychlý hybrid BMW i8 a několik elektromobilů i3. To nejsou ale jediná zajímavá auta, kterými muži zákona jezdí. Už roky honí řidiče v “dálničních stíhačích”, většinou s šestiválcem. Obecní policie má zase ráda americká auta. Podívejte se.

BMW i8

Hybrid s parametry supersportu představilo BMW v roce 2014 jako svoji představu o budoucnosti aut. V Česku stojí skoro 3,5 milionu korun. Tenhle plugin hybrid má pod kapotou benzinový tříválec spojený s elektromotorem a celkovým výkonem 362 koní. Dojezd je 500-600 kilometrů. Co s ním bude česká policie dělat zatím nevíme, ale klidně může honit rychlé řidiče po dálnicích, z nuly na stovku vystřelí za 4,4 sekundy.

BMW i3

Krátce před rychlým hybridem i8 dostali policisté 11 jiných moderních BMW: elektromobilů i3. Testují, jestli by jim k něčemu byly. Tři z nich používá Policie ČR, dalších osm jich jezdí ve službách městských policií v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Pardubicích, Písku, Zlíně a dva kusy dorazily až do Ostravy. Reálný dojezd BMW i3 je až 350 km ve variantě REX. Policie je má zapůjčené na půl roku.

Audi S6

Rychlé luxusní Audi bylo dosud nejrychlejším autem ve službách českých ochránců zákona. Audi S6 zrychlí z nuly na stovku za 4,4 sekundy. Slouží hlavně jako doprovodné vozidlo pro zahraniční delegace při jejich pobytu v Česku. Policisté jich mají deset kusů.

Ford Mondeo ST220

Pojďme trochu do historie. První moderní rychlá auta si pořídila Policie ČR v roce 2004. Dostala jich tenkrát 18 kousků, stály 12,5 milionu a postupně je všechny odepsala. Honily tenkrát piráty na dálnicích. Třílitrový šestiválec měl výkon 226 koní a na stovku zrychlil za 7,4 sekundy.

Volkswagen Passat R36

Tohle je hodně slavné auto. Do služeb policie přišlo v roce 2008, získalo si označení “dálniční stíhače” a řidiči se jich báli, protože byly neoznačené — to se později stalo standardní metodou maskování dálniční policie. Zato byly Passaty R36 vybaveny množstvím majáčků, které jim dodávaly specifickou podobu. Parametry: šestiválec 3,6 litru, 299 koní a zrychlení na stovku za 5,6 sekundy.

Volkswagen Passat 3.6 FSI

“Dálniční stíhače” Passaty 3,6 FSI s pohonem všech kol a výkonem 300 koní doplnily v roce 2012 flotilu slavných Passatů R36. Policie jich dostala 20 kusů. Z nuly na sto zrychlí za 5,5 sekundy, řidiče s nimi honí hlavně na dálnicích a silnicích první třídy.

Škoda Superb 3.6 FSI

Škoda Superb po faceliftu s šestválcem 3.6 FSI doplnila flotilu stíhačů v roce 2013. Jejich V6 má výkon 260 koní, pohání všechna kola a z nuly na stovku zrychlí za 6,4 sekundy.

Volkswagen Amarok

Speciálně upravené pickupy od Volkswagenu využívá kriminální policie jako mobilní laboratoře přío na místě činu. Policie dostala 41 exemplářů speciálně upraveného Amaroku před dvěma roky. Základem speciálu je Amarok Double Cab s dieselem 2.0 BiTDI se dvěma turby, výkonem 180 koní a pohonem všech kol.

Dodge Charger

Zajímavá auta mají i obecní policie. Strážníci v Lázních Bohdaneč nebo v Novém Městě nad Metují jsou proslulí tím, že si hrají na americkou policii, a machrují v několika amerických autech, třeba v Dodge Charger.

Hummer H3

Městská policie Praha a Hummer H3. Také pražští strážníci si vyslechli hodně kritiky za přerostlé americké SUV. Po několika letech se ukázalo, že jim Hummery jsou k ničemu, proto je nakonec přenechali hasičům.

Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora