Sportovní plugin hybrid BMW i8 bude příští půlrok pomáhat a chránit. Auto dostane jihomoravská dálniční policie, takže bude pravděpodobně honit rychlé řidiče na D1.

Po zapůjčení několika elektromobilů BMW i3 dostala Policie ČR do užívání sportovní hybrid BMW i8. Používat ho bude po dobu šesti měsíců nebo do ujetí 20 000 kilometrů – podle toho, co nastane dřív.

Automobil bude sloužit u dálniční policie. Kromě charakteristického zbarvení jsou součástí výbavy také odpovídající majáky. Na palubě ale není radar, takže s ním nebude možné měřit rychlost.

Ve službě jako každé jiné

Přesto jsou díky němu řidiči opatrnější. To auto je neobvyklé, budí respekt. Už z té první cesty z předání auta v Praze do Brna vyplynulo, že řidiči, když to auto vidí, tak jednoduše řečeno, předpisy dodržují,“ říká poicejní mluvčí Bohumil Malášek.

Doplnil, že vůz sice bude sloužit v regionu jihomoravského kraje, může se ale objevit i v těch sousedních, tedy na Zlínsku, Olomoucku či Vysočině. S autem také podle Maláška budou jezdit řidiči, kteří už s rychlými policejními auty mají zkušenosti.

„S tím autem se bude jezdit normálně jako s každým jiným. Bude ve výkonu služby. Samozřejmě, že pro některé úkoly toto auto vhodné nebude, pro jiné bude naopak vhodnější. Dopředu víme, že s tímto vozem nebudeme jezdit po silnicích třetí třídy,“ uvedl Malášek.

Hybrid s rychlostí supersportu

Policisté si díky zápůjčce chtějí především vyzkoušet, zda by hybridní technologie mohla vyhovovat jejich potřebám.

BMW i8 spojuje přeplňovaný zážehový tříválec 1,5 litru, pohánějící zadní kola, a elektromotor vpředu. Celkový výkon motorů činí 266 kW/362 koní. Díky konstrukci z uhlíkových kompozitů a hliníku váží i8 „jenom“ 1485 kg. Z nuly na 100 km/h dokáže zrychlit za 4,4 sekundy, vykazuje přitom papírovou kombinovanou spotřebu 2,1 l/100 km.

Stejná auta slouží i v policejních sborech v zahraničí. BMW i8 lze najít v policejních službách potkat v Sydney, Dubaji a Los Angeles. Ještě rozšířenější je elektrické BMW i3, rovných sto jich slouží například ve službách policie Los Angeles a 52 automobilů pořídili londýnští hasiči. Jezdí s ním také policie v Německu a městská policie ve švýcarské Ženevě.

Policie ČR
BMW i8 v barvách policie