Občas lžete, netřídíte odpadky, nebo jste nevěrní? Katolíci na to mají skvělý vynález – zpověď. Pro všechny ostatní je tady nová webová a mobilní aplikace Zpovědnice. Se svou společností ji připravil filmař Jiří Mádl. Za lhaní, pití alkoholu, přestupky při řízení auta či sex mohou zájemci přes počítač, tablet či telefon zaplatit „odpustky“, které se použijí na pomoc postiženým, seniorům či dětem.

„Já jsem se k tomu prohřešil,“ řekl ke vzniku projektu Mádl. Podle něj má aplikace zábavnou formou přivést k dárcovství hlavně mladé. Má je naučit věnovat peníze na prospěšné projekty pravidelně.

Podle zástupců známých humanitárních a charitativních organizací patří Češi a Češky k nejštědřejším dárcům. Pokud některou část republiky či světa postihne přírodní pohroma, vlna solidarity bývá obrovská. Pozornost médií i dárců ale postupně opadá. Pracovníci organizací připomínají, že podpora je nutná ale i dál, a to také pro jiné potřebné.

Mádl sám podporuje několik dobročinných projektů. Nápad dostal před rokem, když moderoval jednu z akcí. Na ní tehdy ocenění získala dopravní aplikace. „Protože jsem chtěl být aspoň trošku vtipný, říkal jsem, že umělci mají jiný problém. Když jedou z nějakého kšeftu, jsou zatěžkáni hříchy. Potřebují dojet domů čistí. Proto jsem vymyslel takovou aplikaci, kde si navolíte: měl jsem dvakrát brunetu, opil jsem se, bral drogy. Pošlete peníze a jste čistí. Pak se mě na rautu lidé ptali, kdy už to (aplikace) bude,“ popsal herec.

V aplikaci si zájemce vybere hřích, který ho tíží. Postupně se dostane přes další volby k rozhřešení, kde se dozví také doporučenou částku za „vykoupení“. Tu může upravit. Peníze poskytne stejně jako při placení kartou v e-shopech, částku dostane vybraný prospěšný projekt. Aplikace na internetu už funguje, do tří týdnů by měla být k dispozici i pro mobily. O podporu se mohou hlásit dobročinné organizace, které by se rády zapojily. Organizátoři je po prověření zahrnou do nabídky.

Už nyní je možné přispět na azylové domy pro matky s dětmi Armády spásy či na asistenci a pečovatelskou službu pro seniory nadace Krása pomoci Taťány Kuchařové, která označila Zpovědnici za fantastický nápad. „Myslím, že to bude obrovsky populární. Nutí to člověka zamyslet se nad sebou, má to i velký potenciál k získání peněz,“ uvedla někdejší Miss World.

Internetová a mobilní aplikace nadchla také katolického kněze Zbigniewa Czendlika. „Žijeme v době, kdy se vše recykluje – pet lahve a různé odpady. Aplikace je takový revitalizátor. Můžeme vložit naše hříchy a přešlapy, a tím se revitalizovat,“ míní kněz. Sám prý také hřeší tím, že si občas kupuje drahé věci. Za to pak platí na faře desátky do prasátka, vybrané peníze dává potřebným.

Na projekt má upozornit i spot, který budou promítat kina CineStar a který je i na internetu. Jsou v něm záběry z fiktivního dokumentu. Herečky a herci na nich vyprávějí, co kdo s Mádlem měl a kolik toho spolu vypili. Nechybí záznam z mobilu z různých večírků.

Dobročinné organizace v Česku se stále častěji snaží přilákat dárce neobvyklými sbírkami či aplikacemi. Za příspěvky nabízejí zvláštní předměty i zážitky, třeba předměty slavných či účast na filmovém natáčení. V jedné z aplikací mohli zájemci „zahradničit“ a pěstovat věci pro opuštěné děti, díky zalévání z příspěvků tak vyrostly třeba housle či sportovní náčiní. V charitativním e-shopu je možné koupit například i kozu pro drobné rolníky v chudých zemích.

Šárka Adámková