Jakákoliv operace obličeje může výrazně změnit jeho vzhled, ať už se jedná o poměrně invazivní plastiku nosu, úpravu tvaru brady, lící, anebo přišití odstátých uší. Chirurgové i jejich moderní technika dnes umí již doslova zázraky, přesto je zapotřebí každou plastickou operaci důkladně zvážit. Obzvlášť tehdy, pokud se jedná o zásahy v obličeji. Vzhled nosu a brady mají totiž na výraz osobnosti největší vliv.

Úprava tvaru nosu je v České republice poměrně častou záležitostí. Nos jako centrum obličeje, respektive jeho velikost a tvar dává každému obličeji určitý výraz. Protože se při většině operací nosu mění jeho profil, tento zákrok ovlivňuje také celkový vzhled obličeje. „Nos je natolik nápadný, že se často setkáváme pouze s požadavkem na změnu tvaru a profilu právě nosu, zatímco ostatní části obličeje, které přitom dotvářejí jeho profil a výraz, nejsou vnímány tak výrazně,“ vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny v Praze.

Rhinoplastika, jak se operace nosu odborně nazývá, je obecně vhodnější pro pacienty do 35. roku věku, nicméně i tuto hranici lze překročit. Hledí se totiž především na elasticitu kůže kolem nosu – menší operace nejsou výjimkou ani u šedesátníků. Velký rozdíl je také mezi požadavky u žen a mužů. Ženy preferují spíše jemnější „pršáčky“, které u mužů samozřejmě nejsou tolik oblíbené. Před samotnou operací je důležitý hlavně psychický stav. Musíte být přesvědčení, že změnu chcete a musíte se také připravit na rozličné reakce okolí i na to, že už jednoduše nebudete vypadat jako dříve. Před samotnou operací je v každém případě nutné důkladné předoperační vyšetření. Výhodou je absence jakýchkoli jizev, operace se totiž provádí skrze nosní dírky. Nutná je i následná regenerace, několikadenní klidový režim a fixace dlahou. Tkáň se úplně zhojí zhruba za tři měsíce.

Jen nos obličej nedělá
Vliv na výraz lidské tváře má také postavení horní a dolní čelisti a tvar brady. Nicméně i operace na kostech obličeje jsou dnes již dobře propracované tak, aby bylo možné dosáhnout plánovaného výsledku jen s minimálními zásahy bez viditelných jizev. Neméně důležité pro linii profilu je i postavení zubů a zubních oblouků. Poruchy skusu pomáhá zase řešit ortodontista, který některé odchylky koriguje sám, anebo zajišťuje přípravu před operací čelisti. „Například předkus horní čelisti bývá často spojený s příliš velkým nosem s hrbolem a ubíhající bradou. U předkusu dolní čelisti je často dlouhý nos. K dosažení optimálního výsledku je proto nutné postupně zkorigovat tyto jednotlivé části obličejového skeletu,“ doplňuje Záruba.

Pokud je horní i dolní čelist včetně skusu v dobrém postavení, ale profil obličeje není optimální kvůli výrazně nebo naopak málo vyvinutému bradovému výběžku, přistupuje se buď k jejímu zmenšení, anebo naopak zvětšení. Při úpravě brady je vždy důležité vytvořit její přirozený tvar ve vztahu k dalším částem obličeje, a to buď odebráním kosti, jejím posunem, anebo vložením implantátu. Mezi zákroky upravující profil obličeje patří také zvýraznění lícní krajiny. Toho lze dosáhnout aplikací implantátu, vybraného z široké škály tvarů a velikostí v závislosti na oblasti, kterou chce pacient zvýraznit. Operace rovněž probíhá v celkové anestezii, pacient odchází domů hned druhý den a k odstranění stehů se dostavuje po týdnu. Kosti v obličeji se hojí velmi dobře, stejně jako všechny tkáně obličeje, proto je jejich úplná stabilizace otázkou jen několika týdnů.

Operace prováděné v oblasti obličeje a krku bývají už na první pohled jedny z nejvýraznějších zásahů. Ať už máte jakýkoliv důvod pro změnu vzhledu, rozhodně ji nejprve důkladně zkonzultujte s odborníkem i s vaším okolím. To, co si myslíte, že je na vás ošklivé, může jiným připadat krásné. Nejdůležitější je ale samozřejmě váš vnitřní pocit. Pokud jste přesvědčení, že operace vám pomůže cítit se lépe či sebevědoměji, není důvod změnu odmítat.

I „plachťáky“ mají řešení
Jednou z mála plastických operací, která je vhodná i pro děti od zhruba 5 let, je operace uší. Právě malé děti mají chrupavku v uších ještě poddajnou, proto je operace poměrně nenáročná a rychlá. „Měnit tvar uší v podstatě není nutné nikdy, dítě by proto operaci mělo chtít samo. U dívek se tak nejčastěji děje okolo desátého až dvanáctého. roku, chlapci se k operaci uchylují až zhruba mezi patnáctým a osmnáctým rokem věku,“ uvádí primář Záruba.

Operace uší ale nemusí řešit jen odstáté uši, kdy se boltce přitáhnou blíže k lebce. Lékaři už mohou změnit dokonce i různé tvarové výrůstky chrupavky nebo kůže. Pokud je jedinec zdravý a nepřesáhl věkovou hranici 35 let, probíhá operace většinou v místním znecitlivění bez nutnosti předoperačního vyšetření. Po operaci je nutné 2-3 týdny nosit na noc čelenku a omezit především kontaktní sporty po dobu 4-6 týdnů. V letních měsících se navíc doporučuje nekoupat se zhruba měsíc a půl ve veřejných bazénech, rybnících a řekách, v zimě je naopak nutné uši zakrývat zhruba dva měsíce čelenkou.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv úpravu vašeho vzhledu, mějte vždy na paměti, že zázraky se i v plastické chirurgii dějí jen velmi zřídka. Proto je vhodné očekávat takový efekt, jaký plastický chirurg nabídne a doporučí dle svého odborného názoru. Myslete taky na to, že operace nevyřeší všechny vaše problémy, zejména třeba partnerské, ale i jiné. Pokud jste se však pro ni definitivně rozhodli, může vám pomoci vykročit do další etapy života s úlevou či posilněným sebevědomím.

Šárka Adámková