Dva němečtí vědci tvrdí, že odhalili pornografické zvyky jednoho soudce, vyšetřování počítačové kriminality a drogové preference jednoho z politiků.

Pár získal obrovské množství informací o zvycích prohlížení tří milionů německých občanů z firem, které shromažďují data o tom, na co kdo klikne. Jedná se o detailní záznamy o všem, kam lidé online chodí. O výzkumu psal The Christian Science Monitor.

Výzkumní pracovníci tvrdí, že údaje – které některé sbírají a používají k cílení reklam, by měly být chráněny. Data jsou údajně anonymní, ale analýza ukázala, že mohou být snadno spojena s konkrétními jednotlivci.

Historie procházení stránek se často používá k přizpůsobení marketingových kampaní.

Výsledky výzkumu Svey Eckertové a Andrease Dewese byly zveřejněny na víkendové konferenci Def noc v Las Vegas.

Oba výzkumníci zjistili, že 95 procent získaných dat pochází z deseti populárních rozšíření prohlížeče.

„To, co tyto společnosti dělají, je v Evropě nelegální, ale jim je to jedno,“ konstatovala Svea Eckertová a dodala, že výzkum zahájil v Německu debatu o tom, jak omezit zvyky firem shromažďovat data.

Než se data použijí k přizpůsobení rozsahu reklam, měly by být odstraněny veškeré informace, které by mohly být použity k identifikaci toho, kdo n obsah kliknul.

Nicméně jak tvrdí Andreas Dewes, bylo „triviální“ spojit si informace přímo s konkrétními lidmi a přesně odhalit, kde na internetu byli, co hledali a co koupili.

Data analyzovaná párem spojila seznam stránek a odkazů navštívených s identifikátorem zákazníka. Nicméně, na základě informací veřejnosti, které sdílejí lidé o svých zvycích při prohlížení, bylo možné spojit tento záznam se seznamem jednotlivců.

Veřejné informace obsahovaly odkazy, které lidé sdíleli prostřednictvím služby Twitter, YouTube, co tam sledovali, zprávy, které předávali prostřednictvím sociálních médií, nebo když zveřejňovaly online fotky položek, které si koupili, nebo místa, která navštívili.

V mnoha případech bylo ještě jednodušší dotyčné deanonymizovat, protože kliknutí obsahovala odkazy na stránky osobních sociálních médií, které přímo odhalily jejich totožnost.

„Informace o uživatelích, které jsou k dispozici veřejnosti, rostou, takže je snazší nalézt informace, které umožňují deanonymizaci,“ popisuje to Eckertová. Tyto informace odhalují intimní portréty lidských zvyků.“

V mnoha případech zvyklosti při procházení internetu neodhalují nic nelegálního, ale pro někoho by mohlo být obtížné to všechno vysvětlovat a mohlo by to být příležitostí k vydírání. Po skončení projektu výzkumníci data zase smazali, aby se k nim nedostal nějaký hacker.

Ochraně soukromí by pomohlo, kdyby data o prohlížení byla uložena po co nejkratší dobu. To je zase v rozporu s možností je použít k bezpečnostním účelům. V každém případě udělá uživatel nejlépe, když bude při procházení internetu velmi opatrný.

Jan Jandourek