Silné osmiválce k velkým americkým teréňákům patří. Ale koho napadlo do něj narvat motor s výkonem supersportu, ten má skutečně náš obdiv. Jeep Grand Cherokee Trackhawk je brutální stroj s neuvěřitelným zrychlením, přitom ale stojí docela rozumné peníze. Tedy na takové monstrum.

Výkon 717 koní (527 kW). Dovedete si to představit? Obligátní zrychlení z nuly na 100 km/h téhle bestii trvá jen 3,5 sekundy. To je stejně, za kolik to zvládne Ferrari Enzo 660 a o sekundu rychlejší, než umělo legendární Ferrari F40. Chápete? Přitom tahle krabice měří na výšku 1,8 metru a váží 2,4 tuny.

Tenhle nepochopitelný výtvor to zvládne díky osmiválci s objemem 6,2 litru, přeplňovanému obrovským kompresorem. Mohutný točivý moment 875 Nm by mohl být ještě větší, ale je prý snížen kvůli pohonu všech kol a automatické převodovce. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 290 km/h, ale auto by dokázalo s brutálním odporem vzduchu bojovat i nad třísetkilometrovou rychlostí.

Aby se tahle šílenost dokázala někdy zastavit, namontovali na ni v Jeepu obrovské brzdy o průměru 400 mm vpředu a 350 mm na zadní kola a šestipístkové monoblokové třmeny Brembo. Brzdy jsou tak obrovské, že díky nim získal Trackhawk další primát: je to auto s největšími brzdami, které se v USA vyrábí.

No a to nejlepší nakonec. Jeep si za celou tuhle parádu naúčtuje stejně, jako stojí slušná auta vyšší střední třídy. V USA se Trackhawk prodává za 85 900 dolarů, tedy jen nějakých 1,9 milionu korun. To za nejrychlejší SUV na světě není vůbec špatné. Jen bychom nechtěli platit ty účty za benzín.

Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora