Pokud by více občanů Velké Británie mělo vyšší vzdělání, tak by v referendu o Evropské unii více lidí hlasovalo pro setrvání, než pro odchod. Vědci z Leicesterské univerzity tvrdí, že by stačilo jen o tři procenta více vysokoškolsky vzdělaných voličů. Píše o tom deník The Independent.

Vědci zkoumali, proč lidé hlasovali pro odchod z Unie. Podle jejich zjištění bylo důležitým faktorem, jestli volič navštěvoval univerzitu nebo získal jiné vyšší vzdělání. Vzdělání mělo větší váhu než věk, pohlaví, počet imigrantů v místě nebo předvolební průzkumy. Věk a pohlaví sice hrály důležitou roli, ale ne tak významnou jako vzdělání.

Hlasování bylo v červnu 2016 poměrně těsné. Odchod z EU podpořilo 52 ku 48 procentům hlasů. Jak ukázal přinejmenším jeden průzkum po Brexitu, kdyby voliči věděli, co všechno bude následovat, mohla ona těsná většina dopadnout naopak. Výzkumníci také zjistili, že nižší míra účasti – o pouhých sedm procent – by pravděpodobně změnila výsledek ve prospěch setrvání.

Poslední labouristická vláda stanovila jako cíl, aby polovina mladých lidí měla přístup k vysokoškolskému vzdělání a v posledním desetiletí došlo k velkému rozšíření počtu vysokoškoláků. Vysoké školy v Británii očekávají, že počet zaměstnaných osob s vysokoškolským vzděláním se zvýší z 28,7 procenta v roce 2002 na 51,3 procenta v roce 2022.

Aihua Zhangová z oddělení matematiky na Univerzity of Leicester uvedla: „Referendum o EU vyvolalo významnou debatu a spekulace o úmyslech voličů a jejich motivaci při hlasování. Hodně z této debaty byla ovlivněno zjednodušenou analýzou údajů, která zkoumala jednotlivé faktory izolovaně a využívala údaje z průzkumu veřejného mínění. To, že v případě referenda o EU působilo současně několik faktorů, které ovlivňovaly rozhodnutí současně, vedlo k tomu, že se nepodařilo předvídat konečný výsledek. Také přišlo mnohem více voličů (72,2 procenta) než tomu bylo při jakýchkoli parlamentních volbách ve Spojeném království v uplynulém desetiletí.“

Jak je vidět, zdánlivě odtažité debaty o počtu vysokoškoláků mohou mít najednou v nějakém klíčovém okamžiku historický dopad a několik málo procent může znamenat změnu osudu země na celou generaci.

Jan Jandourek