Více než stovka vůdčích odborníků v oblasti robotiky vyzývá OSN, aby podnikla kroky s cílem zabránit vývoji „zabijáckých robotů“.

V dopise organizaci představitelé zabývající se umělou inteligencí (AI), včetně miliardáře Elona Muska, varují před „třetí revolucí ve válce“.

Dopis říká, že „letální autonomní“ technologie jsou „Pandořinu skříňkou“ a dodávají, že se hraje o čas. „Jakmile se vyvinou, umožní, aby se ozbrojený konflikt rozšířil v mnohem větší míře než kdykoli předtím a v časových rozměrech rychleji, než lidé mohou pochopit,“ píše se v dopise.

„Mohou to být teroristické zbraně, zbraně, které používají despoti a teroristé proti nevinným lidem a zbraně napadané hackery, aby se chovaly nežádoucím způsobem,“ dodávají odborníci.

Tón výzvy je naléhavý a text říká, že „nemáme mnoho času na to, abychom jednali“. „Po otevření této Pandořiny skříňky bude těžké ji zavřít.“

Odborníci požadují, aby se do seznamu zbraní, které jsou zakázané podle Úmluvy OSN o některých konvenčních zbraních (CCW), zařadily i „morálně špatné“ technologie.

Spolu se spoluzakladatelem společnosti Tesla a generálním ředitelem Elonem Muskem patří k těmto osobnostem třeba Mustafa Suleyman, spoluzakladatel společnosti Google DeepMind.

Skupina OSN, která se zaměřuje na autonomní zbraně, se měla setkat v pondělí, ale schůzka byla podle internetových stránek skupiny odložena až na listopad.

Potenciální zákaz vývoje technologie „zabijáckého robota“ byl již dříve projednán výbory OSN. V roce 2015 napsalo více než tisíc technických odborníků a vědců dopis upozorňující na nebezpečí autonomních zbraní. Mezi signatáři dopisu z roku 2015 byl vědec Stephen Hawking, spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak a Elon Musk.

Co je to „zabijácký robot“? Robot zabiják je plně autonomní zbraň, která může vybrat a zasáhnout cíle bez zásahu člověka. V současné době neexistují, ale pokroky v technologiích je přibližují realitě.

Ti, kdo mluví o prospěšnosti zabijáckých robotů, se domnívají, že současné válečné zákony mohou být dostatečné k vyřešení jakýchkoli problémů, které by mohly vzniknout, kdyby někdy k nasazení takových zbraní došlo. Argumentují tím, že by se mělo spíše vyzvat k moratoriu a ne k úplnému zákazu. Avšak ti, kteří se staví proti jejich použití, soudí, že jsou hrozbou pro lidstvo a jakákoli autonomní „funkce zabíjení“ by měla být zakázána.

(Za použití materiálu BBC.)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner