Na německých silnicích začaly minulý týden platit nové sazby pokut. Zvyšuje se sankce za telefonování za volantem a nově nemůžete mít zakrytý obličej maskou nebo burkou.

Telefonování za volantem, respektive obecněji manipulace s elektronickým zařízením ve vozidle, je v Německu zakázáno delší dobu. Nově se zvyšuje pokuta z 60 Eur na 100 Eur + 1 bod, v závažných případech až 200 Eur + 2 body a měsíc zákazu řízení.

Zákon se vztahuje nejen na mobilní telefony a smartphony, ale všecha podobná zařízení včetně tabletů nebo čteček knih. Pracovat s elektronickým zařízením může řidič jen s vypnutým motorem (nepočítá se systém start/stop), povoleno je ale telefonování přes hands-free nebo hlasové povely. Zákaz platí i pri řidiče jízdních kol, a to pod pokutou 55 Eur.

Nově také v Německu platí zákaz maskování za volantem dopravního prostředku. Řidič nesmí mít za jízdy zakrytý obličej, zákaz se vzahuje na masky, šály, ale i burky nebo závoje. Opatření reaguje na usnadnění automatických kontrol v silničním provozu. Pokud nebude řidič dodržovat toto pravidlo, hrozí mu sankce 60 Eur. Toto nařízení se ale pochopitelně nevztahuje na motorkáře.

Zvyšuje se také sance za nevytvoření nouzového pruhu pro záchranná vozidla nebo pomocná vozidla, a to z 20 Eur na 200 Eur + 2 body, v závažných případech až 320 Eur + 2 body a 1 měsíc zákaz řízení.

Martin Jedlička