Vybudování 252 rychlých dobíjecích stanic v šesti státech během tří let slibuje projekt NEXT-E. Dostal na to grant od EU ve výši 485 milionů korun. Nabíječky postaví na hlavních tazích v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Rumunsku. Na projektu se podílí Nissan a BMW.

Víc nabíječek = cesty na delší vzdálenost

Elektromobily dnes bojují s nezájmem zákazníků. Není se čemu divit, kromě vysoké ceny je hlavním problémem, že s nimi dojedete z Prahy do Brna, ale zpátky už ne. Omezená síť nabíjecích stanic v Česku a celé východní Evropě dělá z každé dlouhé cesty bojovku.

To by se mohlo částečně vyřešit vybudováním sítě rychlonabíječek ve státech střední a východní Evropy. Projekt NEXT-E připravuje 222 rychlých dobíjecích stanic a 30 ultra rychlých dobíjecích stanic, které spojí šest zemí v regionu podél silnic páteřní dopravní sítě Evropské unie. Dobíjecí infrastruktura bude připojena k síti pro elektromobily v západní Evropě.

Stavba bude zahájená v roce 2018 a montáž ultra rychlých dobíjecích stanic je plánována na rok 2019, aby bylo možné se připravit na příchod nové generace elektromobilů s dlouhým dojezdem. Projekt má být dokončen do konce roku 2020. V té době automobilky také slibují nové, levnější elektromobily s delším dojezdem.

Energetici a automobilky v jednom dresu

Projekt NEXT-E je unikátní v tom, že spojuje čtyři největší firmy z odvětví výroby elektrické energie, těžby ropy a zemního plynu. Společně chtějí budovat nediskriminační síť dobíjecích stanic pro elektromobily jako životaschopnou alternativu vozidel se spalovacími motory. Členy konsorcia jsou společnosti skupiny E.ON, skupina MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvatsku, PETROL a také automobilky Nissan a BMW.

Firmy upozorňují, že dnes je budování dobíjecích stanic pro elektromobily roztříštěné a často nekoordinované. Hrozí tak, že se sítě budou překrývat nebo v nich budou mezery. Projekt NEXT-E byl spuštěn proto, aby odstranil toto riziko a vytvořil souvislou síť efektivní z hlediska vynaložených nákladů, která zajistí možnost jízdy na dlouhé vzdálenosti a přes hranice.

Martin Jedlička