Volkswagen právě začíná prodávat šestou generaci malého modelu Polo. Příběh malého kompaktu se píše už přes 40 let, pojďte si ho s námi připomenout v obrazech.

První generace (1975 – 1979) – První Polo sjelo z výrobní linky ve Wolfsburgu v březnu 1975. Kompaktní auto měřilo jen 3,15 metru a patřilo do kategorie supermini. Polo je skoro stejné jako sesterský model Audi 50, na rozdíl od Audi se ale malý Volkswagen stal bestsellerem: po celém světě se ho prodalo půl milionu kusů. Vedle hatchbacku byl v nabídce i dvoudveřový sedan pod jménem Derby.

Druhá generace (1981 – 1994) – Druhá generace Pola byla tak povedená, že vydržela v prodeji celých 13 let. Modernizují se motory, poprvé přichází ke slovu elektronické vstřikování a postupně se začínají montovat dokonce airbagy. V roce 1986 poprvé přichází vedle benzinových čtyřválců také diesel, tehdy ještě bez turba. V roce 1988 se přesouvá výroba do Španělska, kde zůstává dodnes. Facelift v roce 1990 výrazně změnil tvář Pola, když kulatá světla nahradil hranatými.

Třetí generace (1994 – 2003) – Tohle Polo si většina z nás pamatuje z devadesátých let. V roce 1994 Polo přichází na trh poprvé jako pětidveřový hatchback a kombi Variant, třídveřová varianta v nabídce samozřejmě zůstává, stejně jako čtyřdveřový sedan. Rok 1999 přinesl výraznější facelift, kdy Polo dostalo čirou optiku světel a nový interiér.

Čtvrtá generace (2002 – 2009) – Polo postupně začíná vypadat jako zmenšený Golf. Tedy až na ta dvojitá kulatá světla. Tento design dlouho nevydržel, facelift v roce 2005 přinesl vykrojená půlkruhová světla po vzoru populárního Passatu B6. Poprvé se objevuje oplastované CrossPolo s vizáží malého SUV. Podvozek je stejný, jako u Fabie první a druhé generace. Pod kapotu dává Volkswagen celou paletu různých motorů, včetně malých tříválců.

Pátá generace (2009 – 2017) – Pátá generace opět roste a ještě víc se podobná většímu Golfu. Toto Polo vyhrálo v roce 2010 anketu Evropské auto roku a v té době sbírá různá ocenění všude po světě. Pod kapotou zůstává široká nabídka všech možných motorů. Facelift v roce 2014 modernizuje hlavně interiér, respektive infotainment. Polo se vyrábí jako hatchback se třemi a pěti dveřmi, v Indii a Rusku se prodává odvozený sedan Vento, v roce 2011 přichází oplastované CrossPolo.

Šestá generace – Současnost. Volkswagen Polo šesté generace modelový rok 2018 se právě začíná prodávat. Pokračuje zvětšování, Polo má poprvé na délku 4 metry a dokonce přerostlo o třídu větší, dvacet let starý Golf 3. generace. Nové Polo startuje na částce 292 tisíc korun, v nabídce je i ostré Polo GTI s výkonem 200 koní. Podrobnosti si o něm můžete přečíst tady.

Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora