Lednový autosalon v Detroitu odhalí řadu novinek určených pro USA, ale i zbytek světa. Honda na něm představí koncept třetí generace svého modelu Insight, který bude konečně dospělejším autem: v nabídce značky se zařadí mezi Civic a Accord, tedy někam na hranu střední třídy. A dostane plnohodnotný hybridní pohon, jak si doba žádá.

Druhá generace Honda Insight byla před pár roky pokusem o variaci na Toyotu Prius, od roku 2010 se prodávala i v Česku. Menší hatchback s mild-hybridním pohonem se ale Hondě tak docela nepovedl, měl nízký výkon kolem 100 koní a ani spotřeba nebyla nijak zázračná.

Teď přichází velká šance na reparát. Nový, třetí Insight bude větší, vejde se do něj pět lidí. Nově dostane čtyřdveřovou karoserii typu sedan, což napovídá, že jsou tu ambice vytvořit elegantní dospělé auto. V portfoliu značky se zařadí nad Civic a přiblíží se Accordu.

Pokud se dostane i k českým dealerům, což zatím pouze věštíme, mohl by dokonce nahradit chybějící sedan střední třídy, který Hondě od ukončení prodeje Accordu v nabídce chybí.

O technice zatím nic moc nevíme, ale dá se hádat, že bude podvozkovou platformu sdílet s Civicem sedan, kterému se koncept svým designem podobá.

Hybridní pohon bude zřejmě podobný s hybridním motorem v Accordu, kterému Honda říká Multi-Mode Drive (i-MMD). Ten spojuje benzinový dvoulitr se dvěma elektrmotory a planetovou převodovkou. Auto ve většině režimů upřednostňuje pohon na elektřinu a spalovací motor přitom funguje jako generátor energie, ve vyšších rychlostech ale umí jet i na benzin.

Nový Insight přijde na trh v roce 2019, tedy zhruba rok po představení konceptu, a doplní vedle zmíněného Accordu hybridní SUV CR-V, který se stejným pohonem dorazí už v roce 2018. Jestli se ale nový Insight dostane do Evropy zatím není jasné.

Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora