Kolik znáte aut, která se vyráběla a prodávala celých 36 let? Jednou takovou legendou je Morgan Plus 8, britský sportovní roadster s klasickou karoserií, který přišel na trh už v roce 1968. Jeho letošní výročí 50 let oslaví značka Morgan speciální limitovanou edicí.

Sportovní roadster Morgan Plus 8 se představil světu už v roce 1968. Byl to klasický britský sporťák s dlouhou přední karoserií, v níž tloukl motor Rover V8. Jeho tradiční design navrhl sám Peter Morgan, majitel automobilky. Auto bylo tak populární, že ve výrobě vydrželo dlouhých 36 let, až do roku 2004. S počtem 6 tisíc vyrobených kusů to byl jeden z nejúspěšnějších Morganů v historii.

Velký návrat přišel brzy, a sice v roce 2012, kdy se Morgan Plus 8 vrátil s původním designem, lehčím hliníkovým podvozkem a novým motorem, osmiválcem od BMW s objemem 4,8 litru a výkonem 367 koní. S ním dokázal roadster vážící 1,1 tuny zrychlit z nuly na stovku za 4,5 sekundy a jet až 250 km/h. Další rok následovala limitovaná edice Plus 8 Speedster.

Letos se Morgan Plus 8 vrátí znovu, na oslavu svého 50. výročí a opět s totožným osmiválcem od BMW. Morgan Motor Company ho představí během březnového autosalonu v Ženevě.

Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora