David Rath se na svém Facebooku pochlubil, že ho litoměřický biskup Jan Baxant pozval na oběd a doložil to i fotografií. Připsal k tomu: „Ještě připomenutí milých okamžiků slavnostního oběda s litoměřickým biskupem panem Mgr. Janem Baxantem. Probírali jsme všechno možné od osudu a úrovně nemocnice v Litoměřicích, pan biskup ji velice chválil, až po vzrůstající vliv islámu v Evropě.“

Copak se to stalo, že si biskup zve na oběd tak pozoruhodnou osobu, momentálně i kandidáta do senátu a zve ho v době volební kampaně?

Podle Lidovek.cz za tím jsou další známosti pana biskupa: „Rath k tabuli zasedl díky osobní známosti biskupa s Janou Volfovou, předsedkyní strany Česká suverenita, za níž Rath kandiduje. ‚Pan biskup má velmi přátelské vztahy s Janou Volfovou. Hovořila s ním, že kandiduji za Litoměřicko na senátora a že by možná stálo za to, abychom se setkali,‘ vysvětlil Rath svou účast na obědě, na němž nescházela ani Volfová, v minulosti například poslankyně ČSSD.“

Rath byl pozván i na mši, kterou biskup sloužil. Stihli spolu i pohovořit: „A nemohlo nepřijít téma islámu, islamizace Evropy a migrační krize. Pan biskup má velmi rezervovaný a obezřetný přístup k přijímání imigrantů,“ sdělil Rath.

Biskup si samozřejmě může zvát na oběd, koho chce. Rath je jen trestně stíhaný, tak se formálně nedá nic namítat. I kdyby ovšem nebyl, pořád ještě v paměti zůstává jeho arogantní politický styl z dob, kdy byl za své politické dráhy momentálně sociálním demokratem. Biskup musí hodně milovat hříšníky, když mu v přítomnosti Ratha a Volfové chutná. Na tom se pozná duchovní dokonalost. Nebo je tak nadšen tím, že Rath taky nesnáší uprchlíky?

Baxant je znám jako ultrakonzervativní duchovní. Záhadná byla jeho role apoštolského vizitátora na Slovensku, jejímž následkem byl bez udání důvodů sesazen trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Bezák se předtím věnoval zkoumání zvláštních finančních transakcí, které probíhaly za jeho předchůdce arcibiskupa Jána Sokola, mimo jiné někdejšího agenta Státní bezpečnosti a obdivovatele prezidenta Tisa. Spíše to vypadá, že Bezák byl odstraněn, aby některé věci nevyšly najevo, což by pro katolické nacionalistické kruhy bylo nepříjemné. Rathův hostitel Baxant se na celé podivné záležitosti podílel.

Je zajímavé, jací lidé se dnes dávají dohromady. Skutečné oživení našeho politického a duchovního života.

 

 

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora