V prosinci vyjde třetí, předvánoční číslo měsíčníku Revue FORUM. Ptali jsme se známých osobností na to, zda si myslí, že je Andrej Babiš a jeho nadcházející vláda nebezpečím pro demokracii. Otázka zněla: Představuje nastupující premiér Andrej Babiš jako držitel velké politické i osobní moci nebezpečí pro českou společnost, pro demokracii, právní řád či pro konkrétní jednotlivce? Přinášíme odpověď disidenta, bývalého ministra obrany a kancléře Luboše Dobrovského.
Člověk, který stojí v čele vlády demokratického právního státu – a poslanec Andrej Babiš se takovým premiérem stane –, by neměl být udavač, neměl by být agentem státní bezpečnosti, která reprezentuje tu morálně nejhorší instituci někdejšího komunistického režimu. Poslanec Andrej Babiš agentem státní bezpečnosti byl. Jeho volba a jmenování premiérem uráží všechny oběti komunistické totality. A bylo jich velice mnoho. Babiš jako premiér ohrožuje mravní podstatu české společnosti. Odpovědnost za to ovšem nesou ti, kdo ho zvolili do parlamentu a jeho spojenec, prezident Zeman.
Poslanec Andrej Babiš nazývá období od listopadové revoluce až do okamžiku, kdy se rozhodl založit své politické hnutí, „zkorumpovanými starými pořádky“ a hodlá je nahradit řízením státu jako rodinného podniku s oslabením parlamentní „žvanírny“, jak dal několikrát najevo. Premiér, který nechová úctu k parlamentu jako k místu hledání co nejúčinnějšího řešení problému a situací, v nichž se ocitá demokratická společnost, je nepřítelem demokracie. Je jí nebezpečný. Ovšem odpovědnost za to nesou ti, kdo Andreje Babiše do parlamentu volili a prezident Zeman.
Andrej Babiš pohrdá justičními institucemi, pohrdá demokratickou dělbou moci. Svědčí o tom jeho výroky o justici, v nichž soudy, policii a státní zástupce nazývá mafiány. I za to ovšem odpovědnost nesou jeho voliči spolu s prezidentem, kterému antidemokratické chování poslance Andreje Babiše nevadí, neboť i on pohrdá soudními rozsudky, dotýkajícími se jeho jednání.
Politik a premiér Andrej Babiš se spolu se svými spolustraníky ukazuje jako vážné riziko pro demokratické fungování Sněmovny tichou dohodou s extremisty poslance Tomia Okamury a s komunisty, s nimiž realizoval tichou dohodu o podpoře své menšinové vlády. Svědčí o tom dosavadní sněmovní hlasování. Mravně je tato tichá dohoda nebezpečnější než někdejší opoziční smlouva. Ta byla alespoň přiznaná a nebyli v ní ani extremisté, ani komunisté. I za tuto nemravnost nesou odpovědnost voliči všech tří jmenovaných stran.
Vážným nebezpečím pro demokracii Babišova typu je argumentace většinou, aniž by byly zdůrazněny politické hodnoty, které většina prosazuje. I komunismus byl u nás kdysi prosazen většinou v demokratických volbách, nemluvě o volbách v Německu v roce 1933. Většina popírající základní hodnoty demokracie, většina tvořená spolkem s komunisty, kteří se dosud nevypořádali se svou odpovědností za oběti z dob, kdy vládli, většina podpořená xenofobními extremisty usilujícími o naší izolaci od demokratického světa, je vážnou hrozbou pro naši svobodnou budoucnost. Zejména pak ve spojení s prezidentem, který se chová nezodpovědně vůči ústavě českého státu a svým jednáním popírá základní principy naší zahraniční politiky.
Za to vše ovšem nesou spoluodpovědnost ti, kdo svou volbou tuto situaci pomohli vytvořit.
Co na naši otázku odpověděl Daniel Kroupa, Marek Wollner, Marek Hilšer nebo Magda Vášáryová? Tohle a mnoho dalšího se dozvíte už v prosince v Revue FORUM.
Chcete mít ve své schránce vždy aktuální číslo Revue FORUM? Předplaťte si Revue FORUM ZDE!