Maďarský premiér Viktor Orbán pronesl poněkud záhadné výroky. V rozhovoru s týdeníkem Figyelö třeba řekl: „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO. Podle něj se jeho země pustila do „víceletého procesu vojenského rozvoje, po němž získá Maďarsko významnou vojenskou sílu, díky které se bude moci bránit útoku z jakéhokoli směru“.
Tohle vyhlásil tři dny poté, co byl v Maďarsku americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Maďarsko s USA oznámily dohodu o spolupráci v obraně s cílem usnadnit nasazení amerických sil na maďarském území.
Orbán současně tvrdí, že je pro „plodnou ekonomickou spolupráci s Ruskem“. Součástí je zřejmě to, že Maďarsko svěřilo stavbu dalších jaderných reaktorů ruské společnosti Rosatom. Bez výběrového řízení, pouze formou mezistátní dohody. Navíc si na to země půjčila od Ruska deset miliard eur, což se bude splácet 21 let od spuštění prvního ze dvou bloků.
Orbán přitom před dvěma lety hlásal, že „Balkán je komplikované místo a jsou tam napětí“ a tím argumentoval pro rozšíření NATO o balkánské země. Sliboval také, že Maďarsko navýší výdaje na obranu na dvě procenta HDP do roku 2024.
Zajímavá je ta zmínka o „útoku z jakéhokoli směru“. Který měl na mysli? Maďarsko sousedí se Slovenskem, Rakouskem, Slovinskem, Srbskem, Rumunskem a Ukrajinou. Směrů je to tedy hodně, ale nějak se nezdá akutní, že by odtamtud něco hrozilo. Leda by přes tyto země připochodovaly ruské jednotky, těm by ovšem jakkoli posílené Maďarsko bez NATO zřejmě dlouho nevzdorovalo.
Orbán navíc vyjádřil obdiv pro společenské zřízení v Rusku a Číně. Ve své řeči k maďarské menšině v Rumunsku v obci Băile Tușnad před pěti lety ohlásil, že „nejžhavějším intelektuálním tématem dneška je porozumění systémům, které nejsou západní, nejsou liberální, nejsou liberální demokracie a možná ani demokratické země, a stále činí některé národy úspěšnými. Řekl, že „hvězdami“ jsou v tomto ohledu Singapur, Čína, Indie, Rusko a Turecko. On to ale není nejžhavější intelektuální problém, ale docela praktický problém, pokud vykládá takové věci.
Rozumí tomu všemu někdo? Spolupráce s Ruskem a rostoucí závislost na něm, obdiv pro autoritativní režimy, zpochybnění základní funkce NATO, souznění s trumpovskou administrativou. Tady nechceme radši ani naznačovat, ale zjevně tu nastala nějaká porucha.
Maďarský premiér buď blouzní, nebo přesně ví, co dělá.