Podle průzkumu společnosti Ppm factum research prý Češi souhlasí s chováním finanční správy, která svou zvůlí zlikvidovala již přinejmenším stovky firem. Připomínáme, že se některým již podařilo zvítězit u soudu, konkrétně čtyřiceti procentům z těch, o kterých se rozhodovalo. Průzkum je ale interpretován jasně: Češi chtějí přísný výběr daní. Podívejme se ovšem, co ve skutečnosti zadavatel po respondentech chtěl.

Uveřejněná otázka zní: „Schvalujete, aby finanční správa obecně postupovala za účelem zabránění daňovým únikům razantně, např. okamžitým zablokováním účtu, zástavou majetku atd.?“

Všimněte si: Nikde není použito spojení zajišťovací příkaz. Dále se vůbec nedozvídáme nic o důsledcích takového rozhodnutí. Pokud se někoho zeptáte, zda chce, aby bylo podvodníkovi nadále bráněno podvádět, samozřejmě odpoví ano. Jenomže takto položená otázka rozhodně nevypovídá o tom, že by si 75 procent lidí myslelo, že má být z rozhodnutí jedinému úředníka komukoli okamžitě zlikvidováno podnikání.

Další zjištění dané agentury zase říká: „Co se týče určení subjektů, které jsou daňovými podvody nejvíce dotčeny, mají respondenti za to, že neodvádění daní poškozuje všechny občany ČR (79 %).“ Není jasné, proč byla tato otázka položena, protože se zdá, že jediným účelem je další navozování dojmu, že finanční správa jedná tak, jak si lid přeje. Samozřejmě že podvádění na daních poškozuje všechny občany ‒ jsou to přece daně určené státu, ve kterém žijí.

Ppm factum research uvádí: „Z aktuálního průzkumu mimo jiné vyplynulo, že naprostá většina Čechů (89 %) se domnívá, že poctivě odvádět daně je nezbytné.“ Zajisté. Pokud bychom se zeptali, zda je nezbytné nekrást a nezabíjet, pravděpodobně dostaneme stejné odpovědi. Nebude to ovšem znamenat, že do vězení půjde každý, o kom si nějaký úředník z finanční správy řekne, že by mohl znát někoho, kdo krade. A takhle přesně finanční správa postupuje, jenže na to se občanů nikdo neptá.

A nikdo se neptá ani na to, zda by měl stát razantně postupovat v případě daňových úniků Andreje Babiše.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora