Premiér Andrej Babiš prohlásil, že se vždycky snažil učit kolegy z finanční správy, aby při kontrolách používali selský rozum a logiku a měli občas lidský přístup. Ještě donedávna jejich tvrdé postupy obhajoval a za vršící se nezákonné excesy odmítá vyvodit odpovědnost.
[ctete postid=“213122″ title=“Stovky demonstrantů budou žalovat Babiše za lživé nařčení, že jsou zaplaceni“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-demonstrace-385×230.jpeg“ excerpt=“Nejméně tři sta účastníků demonstrací se chce připojit k žalobě na premiéra Andreje “ permalink=“http://forum24.cz/stovky-demonstrantu-budou-zalovat-babise-za-lzive-narceni-ze-jsou-zaplaceni/“]213122[/ctete]
Předseda vlády se 7. září zúčastnil mimořádného sněmu Svazu měst a obcí. Ve svém vystoupení se jemně vymezil proti působení finanční správy vedené ředitelem Martinem Janečkem, neznělo to však příliš věrohodně. Janečka do funkce osobně dosadil a vždy ho hájil proti kritice opozice i koaličních partnerů, kteří ještě loni na podzim požadovali jeho rezignaci.
Bojujeme proti demokracii
Andrej Babiš dal v jednu chvíli průchod „freudovskému“ podvědomí, když doslova prohlásil: „Nám se daří jako naší ekonomice, a proto vidím velice důležitý úkol, abychom ty peníze, které dostaneme, taky mohli použít. A je to samozřejmě o tom, abychom zjednodušili čerpání dotací, abychom bojovali proti demokracii, abychom mysleli i na naše zájmy!“
Možná to nebylo jen premiérovo uřeknutí, ale myslel to tak, jak to ve skutečnosti je. Pozoruhodný byl i následující dovětek. „Je to i o tom, aby ti, kdo to kontrolují, používali selský rozum a logiku. A měli taky občas lidský přístup! Není tomu tak vždycky. A já jsem se to vždycky snažil kolegy z finanční správy a na ministerstvu financí učit.“
Pokud by to byla pravda, pověstný ředitel finanční správy Martin Janeček, který má na svědomí desítky nezákonně zničených nebo těžce poškozených firem, si to příliš k srdci nebere. Doložil to i v Otázkách Václava Moravce dva dny po premiérově projevu na sněmu Svazu měst a obcí.
Mohla zakročit policie
Řeč se stočila i na nedávný medializovaný případ novomanželů, kteří byli vyzváni přerovským finančním úřadem k podání podrobných informací o svatební hostině. Úředníci prověřovali, zda byla řádně zdaněná a zaregistrovaná v systému EET. Požadovali takové podrobnosti, jako je doložení příslušných dokladů, kolik hostina stála, počtu hostů a kde byli ubytováni.
Jde o čítankový příklad necitlivé úřední šikany, neváhající narušit ani svatební den. Podle expertů si finanční správa počínala v rozporu se zákonem, protože požadované informace se netýkají novomanželů a zjišťování počtu hostů je ryze soukromý údaj, do kterého státu nic není.
„K prověření úřad zvolil naprosto špatný postup, takto nelze novomanžele otravovat. Ta výzva je zjevně nezákonná, neboť novomanželé rozhodně nejsou osoby, které by během svatební hostiny ‚získávaly jiné údaje nezbytné pro správu daní‘,“ uvedl Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců.
Kvůli tomuto zjevnému excesu si Janečka už poněkolikáté pozvala „na kobereček“ ministryně financí Alena Schillerová, nicméně reakce ředitele finanční správy v nedělních Otázkách opět nenasvědčuje tomu, že by pochopil, v čem jeho podřízení pochybili.
„Nedomnívám se, že by byl tento postup necitlivý. Zvolili jsme tu nejméně obtěžující formu z těch, co se nabízejí. V hraničním případě jsme je mohli nechat předvést policií,“ děl Janeček a tvářil se přitom jako dobroděj.
34 nezákonně poškozených firem
Jsou však mnohem horší případy necitlivého až nelidského přístupu finanční správy, a sice nadužívání obávaných zajišťovacích příkazů při pouhém podezření z daňového deliktu. Vedou k okamžité exekuci majetku firmy a mnohdy jsou likvidační. Úřady navíc okamžitě začínají tento majetek prodávat, což může vést v případě prohraného soudního sporu k dalším komplikacím.
V pořadu padl údaj, že se až k soudu dostalo 122 sporů státu s firmami, které zpochybňovaly zákonnost vydání zajišťovacích příkazů. 88 dosavadních rozsudků je pravomocných, z toho 34 sporů skončilo vítězstvím poškozených firem. Na konečný rozsudek ve věci zajišťovacích příkazů nyní jen u Nejvyššího správního soudu jakožto konečné instanci čeká 31 sporů.
Téměř čtyřicetiprocentní neúspěšnost finanční správy je katastrofální vizitkou Janečkových úředníků, protože za těmito čísly jsou často zmařené podnikatelské aktivity, poškozené životy a hrozící žaloby na stát kvůli odškodnění, které může dosáhnout miliardových hodnot.
Janeček si však ani v tomto případě není vědom pochybení, i když je skutečností, že pod tlakem opakovaných rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v neprospěch státu ministerstvo financí upravuje příslušnou metodiku. Už není tak drakonická a v poslední době mírně klesá i počet zajišťovacích příkazů.
Nevím, proč se Pilný omlouvá
Ještě loni v září před parlamentními volbami, kdy sílily tlaky ČSSD a opozice na odchod ředitele Martina Janečka z funkce kvůli opakované nezákonné praxi používání zajišťovacích příkazů, Andrej Babiš veškeré útoky odrážel.
[ctete postid=“212865″ title=“Zdanit církevní restituce? Zrušme tedy i daňové úlevy pro Agrofert“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-Filip-385×230.jpeg“ excerpt=“„Když dostanu nějaké peníze, musím je zdanit,“ argumentoval poslanec ANO Miloslav “ permalink=“http://forum24.cz/zdanit-cirkevni-restituce-zrusme-tedy-i-danove-ulevy-pro-agrofert/“]212865[/ctete]
V té době se jeho nástupce ve funkci ministra financí Ivan Pilný omluvil řadě firem za jejich „neoprávněnou likvidaci“. Janeček se odmítl k omluvě připojit a ještě zpochybnil ministrovu erudici, když prohlásil, že na rozdíl od něho nemá přístup ke spisům.
Předseda hnutí ANO tehdy prohlásil, že kroky ministra Pilného nechápe a neví, za co se omlouvá. K omluvě prý není žádný důvod. „Není žádné pravomocné rozhodnutí soudu, které by řeklo, že finanční správa zlikvidovala nějakou firmu.“
Janeček na svém místě
Dnes už jsou známy desítky pravomocných rozsudků, dokládajících nezákonnost postupu finanční správy, a nikdo nevyvozuje žádnou personální odpovědnost. Babiš loajálního Janečka potřebuje. Finanční správa prověřuje vydání korunových dluhopisů, má na starosti případnou daňovou kontrolu 250 firem z holdingu Agrofert a jak známo, může v případě potřeby „kleknout“ i na nepohodlné firmy.
Jestliže dnes premiér pod tíhou soudem potvrzené nehajitelné praxe na veřejnosti ujišťuje, že finanční správu nabádal k rozumnému a lidskému přístupu, znějí jeho slova farizejsky. Jedinou možnou a logickou reakcí je Janečkovo odvolání, to však zjevně nehrozí.