Vztahy mezi Hradem a hnutím ANO povážlivě zaskřípaly. Prezident Zeman zjevně nepočítal s odmítnutím doporučení jednat o podpoře vlády komunisty a Okamurou. Pochyboval, že se mohou obnovit jednání s ČSSD, kterou za její přístup zkritizoval. Teď je vývojem zaskočený a zve si premiéra na kobereček.

Krátce poté, co hnutí ANO na tiskovém brífinku bez Babišovy přítomnosti oznámilo, že odmítá jednat s KSČM a SPD o toleranci menšinové vlády a vybízí k návratu k jednacímu stolu sociální demokracii, vystoupil Miloš Zeman v pravidelném pořadu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Tentokrát stál jeho kontext za pozornost.

Kouzlo nechtěného

Stalo se kouzlo nechtěného. Pokud odmyslíme už tradiční „špeky“ moderátora, který v jednu chvíli oslovil hlavu státu „pane ministře“ a byl za to vypeskován, podrobnější vhled zaslouží zejména pasáž věnovaná sestavování vlády. Pointa spočívá v tom, že tento díl byl předtočen téhož dne ještě předtím, než skončilo jednání širšího vedení hnutí ANO.

Z prezidentova vystupování jasně vyplývá, že krach jím preferované vládní varianty nepředpokládal. Dohodu mezi hnutím ANO, KSČM a SPD obhajoval, neshledával v ní žádná sporná místa a bagatelizoval potenciální odpor vůči ní doma i v Evropě. Jednoznačně se postavil na Babišovu stranu a pohaněl ČSSD za její neústupnost.

Zeman v tu chvíli působil jako člověk, který není v obraze, což muselo být ex post silně rozčarující vzhledem k narcistnímu typu jeho osobnosti. Z toho lze soudit, že odmítnutí jeho plánu zapůsobilo i na Hrad jako blesk z čistého nebe. Proto si pozval premiéra v demisi do Lán na kobereček k podání vysvětlení tohoto podrazu. Padají tak spekulace, že v této věci šlo o předem sehranou taškařici, protože tak mizerný kus by nemohli sehrát ani ti nejhorší amatéři.

SPD je poslední možnost 

Ještě téhož dne ráno to vypadalo na takřka dokonalý soulad a obroušení hran mezi Hradem a premiérem, zdrsněných po aféře s vydáním ruského hackera Nikulina Spojeným státům a vyhoštění tří ruských diplomatů. Prezidenta muselo uchlácholit, že premiér uctivě přijal jeho doporučení jednat s KSČM a SPD a obětoval ministra spravedlnosti Pelikána, jakožto „viníka“ této disharmonie. Nechce se ale věřit jeho slovům, že Pelikán o tomto svém kroku neinformoval nejen prezidenta, ale i premiéra. Vzhledem k jeho pověstné loajalitě je to téměř vyloučené, pokud se jen šéf hnutí ANO nesnažil vymluvit.

Andrej Babiš v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (12. 4. 2018, „Babiš: SPD je poslední možnost“) popřel kuloárové zprávy o napjatých vztazích s Hradem. „Ne, určitě ne. To jsou jen spekulace médií. Pan prezident byl v pohodě. Na vydání Nikulina má samozřejmě jiný názor, pravděpodobně i na kauzu novičok, ale to nebylo stěžejní, co jsme probírali. Bavili jsme se o sestavování vlády,“ komentoval osobní schůzku se Zemanem.

Šéf hnutí ANO z ní dále prozradil, že si oba neumějí vysvětlit, proč ČSSD odmítla tak velkorysou nabídku. „Pan prezident doslova řekl oslnivou nabídku. Řekl mi, že po setkání s Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou – na němž mu řekli, že je programová shoda – pokládal dojednání členů vlády za detail s tím, že nejdůležitější je program. Takže nerozumí tomu, proč to nedopadlo. Stejně jako my.“

V témže rozhovoru považoval jednání s KSČM a SPD Tomia Okamury za jedinou možnost. Hrozící poškození renomé v zahraničí označil za výmysly českých novinářů. Dokonce se už nestavěl tak odmítavě k Okamurou prosazovanému referendu o vystoupení z EU. „Já to neumím říct, to je na rozhodnutí sněmovny,“ vyhnul se na přímý dotaz odpovědi.

Můj postoj je pro Babiše zásadní

Ve stejném duchu navazovalo vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Soukupově pořadu, předtočeném tentokrát v Lánech, kde měl krátce nato přijmout Tomia Okamuru. Potvrdil premiérova slova, o čem spolu hovořili.

„Sešel jsem se už s Filipem, Okamurou a Babišovi jsem doporučil, aby jednal s těmito dvěma stranami, tedy SPD a KSČM,“ prohlásil prezident. „Doporučení, které jsem mu dal, bylo velmi jednoduché, protože možností moc není. Řekl mi, že můj postoj je zásadní, a já to s potěšením přijal,“ dodal s tím, že by si přál, aby tento Babišův přístup platil i u jiných věcí, než je sestavování vlády.

Poněkud se přepočítal. Téhož večera Andrej Babiš hlasoval pro obnovení jednání s ČSSD, prý se podřídil většinovému názoru hnutí ANO.

Tolerance vlády? Malicherné

Obavy ze zahraničních reakcí prezident odmítl. „Těm, do toho nic není,“ mávl jen rukou a odmítl označování Okamurova hnutí za extremistické. „Jsou to jen lidé s krajními názory, na tom není nic špatného,“ uvedl.

Negativních reakcí nejen veřejnosti, ale i názorově rozděleného klubu ANO, se neobává. „To je pořád jednobarevná vláda Andreje Babiše, o níž říká, a chci tomu věřit, že je to vláda odborníků.  Pokud to znamená, že někdo na deset minut opustí zasedací síň a kvůli tomu se bouřit, to mně připadá opravdu malicherné,“ bagatelizuje způsob vyslovení důvěry vládě, jako by šlo o nepodstatnou formální drobnost.

Prezident zároveň ztrhal přístup sociální demokracie. „Pro mě bylo překvapivé, že sedmiprocentní strana dostane exkluzivní nabídku pěti ministerských křesel, a odmítne ji. Na sjezdu ČSSD jsem jim říkal, ať jednají s hnutím ANO, a jednak jsem jí říkal, necpěte se do vlády. Místo toho jsem jim doporučoval, chtějte náměstky na ministerstvech,“ připomněl.

„Sám jsem řekl kolegům Hamáčkovi a Zimolovi, ať netrvají na ministerstvu vnitra a doporučil jsem jim ministerstvo spravedlnosti se zdůvodněním, že kauza Čapí hnízdo je v té fázi, kdy o ní rozhodují státní zástupci a soudci, a nikoli policisté. Nu neposlechli mě, na to mají právo a na tom se to zadrhlo,“ sdělil Soukupovi.

To je ovšem oblíbená dezinformace šířená okruhem ANO. Do fáze podání obžaloby je případ i v rukou policistů a kdykoli může být odložen. Stačilo by kriminalizovat vyšetřovatele Nevtípila, odhodlaného dovést Čapí hnízdo k soudu, dosáhnout jeho výměny a šance na zametení kauzy se násobně zvýší.

O jednání s ČSSD pochybuji

Zeman považoval návrat hnutí ANO k jednání ČSSD za nepravděpodobný. „Já o tom pochybuji. Teď jsem viděl výsledky hlasování poslaneckého klubu hnutí ANO, kde jedna z otázek zněla, chcete se vrátit k jednání se sociální demokracií a velká většina byla proti. Myslím si, že to je potřeba respektovat,“ projevil špatný odhad.

Zklamání nad posledním vývojem vyslovil Okamura, jehož s prezidentem pojí nadstandardní vztahy. Vyslovil přesvědčení, že byl nemile překvapen i prezident. „Včera jsem s ním seděl téměř dvě hodiny a je to určitě novinka, kterou prezident taky netušil,“ reagoval bezprostředně a nemýlil se.

Jak vidno, situace na frontě se mění každým okamžikem. Co platilo ještě ráno, večer už neplatí. Hlavní postavy této truchlohry však začínají po půlroční anabázi přehrávat. Jde o budoucnost této země, nikoli o divadelní frašku. Vlekoucí se vládní krize začíná psát další kapitolu.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora