Mezi prezidentem Zemanem a premiérem Babišem to skřípe. Důvodem je termín uvažované dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Podle Babiše by se mohla odložit, zatímco Hrad lobbuje za co nejrychlejší přidělení zakázky Rosatomu. Jen pěna dní, nebo se rýsuje skutečný spor?
[ctete postid=“219318″ title=“Top 10 galerie sporných vyznamenaných aneb Čím se zasloužili o stát?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/zeman-002x-385×230.jpg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman u příležitosti jubilejního stého výročí založení Československa “ permalink=“http://forum24.cz/top-10-galerie-spornych-vyznamenanych-aneb-cim-se-zaslouzili-o-stat/“]219318[/ctete]
Českou republiku čeká závažné dilema, které ovlivní její geopolitické ukotvení na desítky let dopředu. Vláda má v nejbližších týdnech rozhodnout o podmínkách dostavby jaderných reaktorů v Dukovanech (ve výhledu Temelína) včetně toho, kdo bude jejich investorem. Garantem přípravy je ministerstvo průmyslu a obchodu a jím vedený Stálý výbor pro jadernou energetiku.
„Ještě minulá vláda přijala rozhodnutí, že do konce roku se musí rozhodnout o modelu a na jeho základě se vypíše výběrové řízení,“ prohlásila koncem srpna Nováková. Dnes se však situace překvapivě mění.
Změna názoru
Ministryně průmyslu a obchodu poskytla rozhovor agentuře Bloomberg, vláda může podle ní rozhodnutí o dostavbě Dukovan odložit. „O výstavbě nových jaderných bloků nemůžeme rozhodovat pod tlakem, nechceme být pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Ministerstvo financí také analyzuje rizika potenciálních soudních sporů,“ sdělila agentuře.
Její slova následně potvrdil premiér Andrej Babiš. „Na posledním jednání jsme probrali možnost prodloužení životnosti Dukovan o deset let,“ prohlásil. Česká republika chce podle jeho slov zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny a musí zvažovat všechny možné alternativy. Proto připouští, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.
Tento mnohem levnější postup podporuje i vedení ČEZ a jeho minoritní akcionáři, kteří se obávají, že je finančně riskantní investice připraví o dividendy. S odstavením současných bloků v Dukovanech se přitom zatím počítá kolem roku 2035.
Hrad: Takový názor nepadl
Babišova slova vyvolala na Hradě údiv. Nereagoval sice přímo prezident, ale jeho mluvčí. „Lze jen poukázat na to, že když probíhala debata expertního týmu v Lánech, tak žádný takový názor nepadl, a naopak všichni zúčastnění včetně ministryně Novákové uvedli, že se předpokládá rozhodnutí do konce roku,“ uvedl Ovčáček.
Týž den se ozvala i šedá eminence Hradu, klíčový Zemanův poradce Martin Nejedlý s obchodními vazbami na Rusko. Podle něj je nejvhodnější doba k zahájení dostavby jaderných bloků nyní, než česká ekonomika zpomalí. Domácí firmy na tom prý vydělají.
Náhlý posun v uvažování vlády do jisté míry překvapivý je. V mediálním prostoru už od léta kolují spekulace, že o výběru dodavatele pro dostavbu jaderných bloků v Dukovanech je rozhodnuto. Favoritem je ruský gigant Rosatom. Nehledě na poslední vývoj tomu nasvědčuje řada indicií.
Když se v roce 2014 po ruské anexi Krymu debatovalo o dostavbě Temelína, šéf dozorčí rady ČEZ Václav Pačes uvedl, že si neumí představit, že by další reaktory v Česku stavělo Rusko. Pačes však byl v červnu smeten čistkou v dozorčí radě, kam nastoupili exponenti hnutí ANO, které se pragmaticky snaží udržovat dobré vztahy s kmotrem Babišovy vlády na Pražském hradě.
Favorit Rosatom
Hrad přitom otevřeně hájí ruské zájmy a tlačí na pilu, aby byl kontrakt uzavřen co nejdříve. Zeman přitom prosazoval model přidělit dukovanskou zakázku za 200 miliard korun Rosatomu napřímo, bez výběrového řízení.
Aby si rozhodování pojistil, prosazoval do druhé Babišovy vlády jako ministra průmyslu a obchodu bývalého člena Rusnokova kabinetu a podnikatele Františka Koníčka. Jakmile se však jeho jméno objevilo v éteru, okamžitě byl zpochybňován jeho zjevný konflikt zájmů právě kvůli spojenectví s Rosatomem. Jelikož Koníčkovy firmy dodávají technologii do jaderných elektráren a působí i na území Ruské federace, nebyla jeho pozice udržitelná.
[ctete postid=“214259″ title=“Poradce ministryně průmyslu Novákové otevřeně lobbuje za ruský Rosatom“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Nováková-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda ještě nerozhodla o podmínkách tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a “ permalink=“http://forum24.cz/poradce-ministryne-prumyslu-novakove-otevrene-lobbuje-za-rusky-rosatom/“]214259[/ctete]
Z tohoto pohledu je jmenování ministryně Marty Novákové výhodnější volbou, přestože byla „vykoupena“ instalací její náměstkyně Aleny Rudyšarové, protlačované KSČM. Nicméně brzy vyšlo najevo, že Nováková najala jakožto experta pro otázky jaderných zdrojů bývalého ředitele temelínské elektrárny Františka Hezoučkého, který krátce po svém nástupu otevřeně lobboval za ruskou technologii, „nejlepší projekt tzv. jaderného ostrova, který je dnes na trhu (Petrohradský projekt)“.
Jednoznačně ji upřednostnil jako nejlepší z celkem šesti, které už loni předběžně potvrdily zájem o zakázku. Americká verze mu naopak vychází nejhůře, přičemž dále hodnotil dva ruské, čínského, jihokorejského a francouzského dodavatele.
Nováková tuto trapnou blamáž vyřešila tak, že s Hezoučkým ukončila spolupráci. Nicméně o tom, že konkurenti Rosatomu v Česku stále nemají na růžích ustláno, svědčí pokračující lobbing samotného prezidenta.
Ať se do toho Drábová neplete
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v nedávných Otázkách Václava Moravce uvedla, že ze šestice možných dodavatelů na dostavbu nových jaderných bloků, se jí jeví jako nejlepší jihokorejská KHNP. Jedná se o poměr referencí, kvality, ceny a spolehlivosti.
Její názor Zeman příkře odmítl v jednom z nesčetných pořadů Jaromíra Soukupa. „Dana Drábová by se neměla plést do věcí, do kterých jí nic není. Ten, kdo vyhraje tendr, na základě multikriteriální optimalizace, je mým favoritem,“ reagoval nedůtklivě.
Přestože jde jistě v první řadě o politické rozhodnutí vlády, v tomto případě s rozsáhlými strategicko bezpečnostními souvislostmi, nelze stanoviska úřadu Drábové brát na lehkou váhu. Navíc je jasné, kdo je z hledisek „multikriteriální optimalizace“ Zemanovým favoritem.
Něco za něco?
O co tedy jde? Buď si premiér Babiš skutečně uvědomuje geopolitická rizika prohlubující se závislosti na mocensky expandujícím Rusku a zvolí vyčkávací taktiku. Tak se lze vyhnout kontroverznímu kroku, kterým by se v případě výhry Rosatomu zapsal do historie, vedle řady dalších sporných prvenství. O to více by vyvstaly otazníky, čím vším byla Zemanova masivní podpora Babišově vládě s komunisty v zádech vykoupena.
Odkladem rozhodnutí o dostavbě Dukovan za horizont této vlády by ovšem šel s prezidentem do otevřeného střetu. Tomu zatím nic vážného nenasvědčuje a nějak se tomu po dosavadních zkušenostech vzájemné souhry nechce věřit.
Proto také může jít jen o dočasné manévry ve stylu „něco za něco“, aby premiér Babiš nakonec Zemanovi ustoupil, jako už nejednou předtím. Nejen při sestavování vlády, ale naposledy i při takových „drobnostech“, jako je kontrasignace z nemalé části skandální sestavy pro státní vyznamenání.