To, o čem se už pár týdnů jen šušká, dnes oficiálně potvrdila i česká vláda. Jak v Praze po jednání s 22 českými velvyslanci ze zdrojových, tranzitních i cílových zemí současné migrační vlny uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, uprchlíci jsou na odchodu ze svých zemí vydatně podporováni. Čím? Manipulativními a lživými informacemi.

Nádherná vilka v Německu, sociální výhody, dobré zaměstnání… zkrátka evropský ráj. Ale pouze virtuálně. Na migrační krizi se velmi dobře přiživuje obrovská skupina lidí a odhaduje se, že byznys s lidským neštěstím je v této době v určitých regionech výnosnější než ten drogový. Autobusy ze Sýrie, čluny na řecký Lesbos, doprava v Řecku a dalších zemích… to není popis turistické vyhlídkové cesty, ale velmi výnosné pašerácké stezky. A kdo má dost, chce ještě víc, to je známá pravda. Což neplatí jen pro pašeráky.

Podle mnoha svědectví existují desítky do detailů „vymakaných“ webových a facebookových stránek, kde běženci najdou nejen přesné informace o jednotlivých zemích, ale také přehledné „jízdní řády“, návody, jak postupovat, aby nebyli zatčeni, a tisíce dalších informací, v jejichž pozadí ale jako červená opona visí jasná zpráva: Evropa vás vítá! To vše je doplněno fotografiemi z cílových destinací, zejména Německa, na nichž umně pózují „uprchlíci“ před svými novými domovy. Nikoli však před uprchlickými tábory, ale před bavorskými domky, nebo luxusními vilkami. „Kampaň“, vybízející k odchodu i ty, kteří nutně nemusejí, nebo s odchodem váhají, dále sděluje, že Evropa je schopna a je připravena na tři miliony migrantů. Jakkoliv je jisté, že tisíce běženců skutečně pomoc potřebují a měly by být v Evropě přijaty, další tisíce jdou zřejmě za snem, ze kterého se nikdy neprobudí.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se nadsazuje sociální zabezpečení, nadsazuje se řešení bydlení i zaměstnání, a vytvářejí se tak iluze, které se nestanou skutečností. Zavádějící zprávy se šíří jak na internetu, tak v uprchlických táborech v Jordánsku, Turecku i jinde.

Kdo za tím stojí?
Podle všech ukazatelů je to jasné jako facka. Za vším stojí pašerácká mafie. To však může být jen část pravdy. Že pašeráci z tohoto byznysu skvěle profitují, o tom není pochyb. Zároveň je však potřeba mít se na pozoru, zda o patro výš nesedí ještě někdo jiný, komu by se vyděšená  a naprosto destabilizovaná Evropa mohla hodit. Putin. Jakkoliv to může vypadat přitažené za vlasy, pravda je někdy to nejabsurdnější vysvětlení, které se nabízí. A v tomto případě by se i našla docela logická zdůvodnění, proč by Rusko, tak zdatné ve vytváření iluzí, mohlo s celou věcí „pomáhat“: odplata za sankce, celosvětové zapomenutí na Krym a Ukrajinu a možnost rozprostřít se o kousek dál. Nebo o kus. Pak by se mohl stát skutečností hořký vtip, jenž koluje po sociálních sítích: Víte, s kým sousedí Putin? S kým chce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner